Тести для чиновників — їх не проходить кожен другий кандидат на посаду

Любов Онопрієнко

Любов Онопрієнко в новому кабінеті

Нинішнє призначення заступників голови Переяслав-Хмельницької РДА (Київська обл.)на дві вакантні посади відбувалося згідно з новими вимогами закону про державну службу – кандидати проходили незалежні  екзаменаційні випробування.  Як це було, розповіла новопризначений заступник голови РДА з гуманітарних питань Любов Онопрієнко (50 років).

– Любов Михайлівно, хто ще, окрім Вас, претендував на цю посаду?

– Достеменно я нічого не знала про інших претендентів, допоки не зустрілася з ними вже на перших тестах в КОДА. Їх складали близько тридцяти осіб – кандидати на посади заступників, здається, з п’яти  районів області. В їх числі були Мар’яна Волошин та Сергій Палатний, а разом зі мною успішно склав тести  Юрій Бобровнік. Наскільки мені відомо, він ще проходить спецперевірку, бо працюватиме першим заступником голови. Розподіл обов’язків між заступниками проводить уже безпосередньо голова адміністрації. Я не йду на ту роботу, якої не знаю.  Оскільки маю великий досвід роботи саме у соціальній сфері, то логічно, що як заступник займатимуся гуманітарними питаннями. Дуже сподіваюся, що, маючи ширші можливості, зможу зробити для наших людей  більше, ніж змогла досі на попередній роботі.

Раніше кандидати на такі посади тільки подавали документи та проходили так зване погодження у формі співбесіди в облдержадміністрації. Зміни в законодавстві тепер вимагають нового порядку відбору в кілька етапів, передусім два письмові тести. Таке оцінювання знань незалежне, результати його неможливо замовити чи підтасувати, бо процес цілком автоматизований. Це дозволяє кандидату зайняти посаду в держадміністрації  чесно і відкрито, якщо він має для цього відповідний рівень знань.

До екзаменів можна було якось підготуватися заздалегідь?

– Звичайно,  на офіційному сайті Національного агентства України з питань державної служби у відритому доступі є перелік загалом 400 тестових питань щодо Конституції, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та інших нормативних документів, що стосуються державної служби, в тому числі і бюджетного та податкового кодексів. Це перший тест, який можна назвати “на знання”. Наступний екзамен був “на творчість” – вирішення ситуативної задачі. Подібні тести ми проходили під час навчання в Академії управління персоналом.

Тобто ці випробування для Вас не були складними?

– Я б так не сказала, бо екзамени – це завжди  хвилювання, напруга. Усе відбувається в присутності численної екзаменаційної комісії: сидиш прямо перед ними, такі умови є складними психологічно. Знати ж напам’ять всі законодавчі норми, мабуть, неможливо, особливо, коли в нас вони періодично змінюються, доповнюються.

Тести складали за персональними комп’ютерами, маючи пароль для входу в особистий кабінет. Завдання – 40 питань із переліку, на які треба із чотирьох варіантів вибрати правильну відповідь, на виконання відводиться 40 хвилин. Звичайно, можна було спочатку переглянути всі тести  і вибрати відповіді, в яких точно впевнений, повертатися, щось виправляти, доки не закінчився час.

Про результативність своє роботи дізнаєшся відразу – за кілька секунд на екрані з’являється кількість набраних балів і повідомлення, що проходиш до наступного етапу конкурсу, або навпаки. Результат відразу роздруковують. Хто не склав перші тести, далі участі не бере. Загалом завдання досить складні, були такі учасники, хто й дуже готувався, але не пройшов.

А що робили на другому екзамені?

– Завдання для всіх учасників були однаковими, але між собою спілкуватися чи обговорювати ніхто не міг в присутності комісії. Нам роздали конверти з запитаннями і нумерованими аркушами паперу, на яких писали відповідь: основні напрямки соціально-економічного  розвитку свого району та  алгоритм дій у разі надзвичайної ситуації. Я хоч ніколи не працювала у штабі з питань НС, проте  досвід моєї роботи у центрі соціальних служб, депутатської та громадської діяльності дозволили набрати за відповіді достатньо балів. Це був такий своєрідний тест на управлінські здібності та комунікативність.  Наші варіанти рішень вже оцінювала комісія, а підсумком була співбесіда.

Якою буде тема розмови, про що запитуватимуть – ніхто не знав. Мене запитували про оптимізацію мережі закладів освіти, об’єднання громад та інше. На співбесіді був присутній і голова РДА Андрій Пряхін, але він нічого не запитував. Своє вирішальне слово мав сказати на підсумковому обговорення комісії, яке проходило за зачиненими дверима.

Проте успішне проходження цих тестів для держслужбовця, мабуть, не так важливо, як вирішення головного завдання: сформувати команду однодумців, спільно з якою  результативно працювати на громаду. Ось це, вважаю, буде ключовим тестом на професійність.

Валентина БАТРАК

 

4,818 total views, 97 views today

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 Comments до “Тести для чиновників — їх не проходить кожен другий кандидат на посаду”

 1. Raisa коментує:

  Є повний перелік відповідей до конкурсу державної служби з варіантами відповідей https://vk.com/id415999810
  Програма для перевірки знання! З 400 питань в випадковому порядку буде запропоновано 40 питань (по 10 з кожного розділу), при кожному наступному проходженні тесту питання будуть змінюватись, час буде обмежений 40 хвилинами, як і на справжньому тестуванні.
  https://pp.userapi.com/c836425/v836425351/28f61/kfS02..

  • Raisa коментує:

   Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 301 «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою»
   http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=249955..
   Із набранням чинності Закону України «Про державну службу» суттєвих змін зазнав порядок вступу на державну службу. Так, однією із загальних вимог до осіб, які претендують на вступ на державну службу, встановлених положеннями статті 20 згаданого Закону, є вільне володіння державною мовою.
   Нормами статті 25 Закону визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, зокрема має подати посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою.
   З метою забезпечення реалізації вимог Закону та на виконання абзацу другого підпункту 4 пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 301 «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою».
   Вищезазначеною постановою затверджено Порядок атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, який розроблено НАДС на підставі проекту Стандарту української мови для державних службовців, що був підготовлений науковцями Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
   Даний Порядок визначає механізм проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, зокрема:
   організацію роботи атестаційної комісії;
   склад атестаційної комісії;
   права та обов’язки учасників атестації;
   порядок видачі посвідчення тощо.
   https://vk.com/id415999810

 2. testds коментує:

  Рекомендуємо відвідати демонстраційний сайт https://testds.com.ua
  На ньому зможна переглянути правильні відповіді і пройти тестування
  по першому розділу на перевірку знання Конституції України.
  Отримати доступ до всіх відповідей та пройти тестування по всіх розділах
  на телефоні чи планшеті можна придбавши мобільний додаток для Android
  який знаходить за адресою https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.testds

 3. Slarcot коментує:

  Дуже допоміг сервіс комп’ютерного тестування для самоперевірки, рекомендую: https://gudsweb.wordpress.com/test/

 4. Dmitriy N коментує:

  Пропоную пройти пробний онлайн тест на державну службу https://vk.com/testderz Також є повний перелік відповідей до конкурсу державної служби з варіантами відповідей

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.