Чистка лісосмуг: вигідний бізнес, який прикривають благими намірами 

Біля села Козлів (Київська обл.) замість вибіркової чистки всуціль звалили половину березової

якісну деревину пиляли під виглядом трухлої

якісну деревину пиляли під виглядом трухлої

лісосмуги. Про це зранку 20 листопада повідомив редакції начальник служби безпеки СП ТОВ “Нива Переяславщини”  Сергій Кириленко. Редакція досліджувала тему.

Правомірність  рубки беріз  вивчає поліція

16 листопада ми побачили як у березовій лісосмузі на території, що адміністративно належить Козлівській сільській раді, група людей ріже  дерева, –розповідає Сергій Кириленко. — Ця лісосмуга знаходиться неподалік нашого свинокомплексу і розмежовує засіяні підприємством поля озимини. Тому ми під’їхали з’ясувати, чи законно вони працюють. Нам показали акт щодо проведення вибіркової санітарної рубки на цьому об’єкті, де були спиляли окремі сухостійні дерева. Тож ми тільки попросили, щоб не валили стовбури на поле і не псували посіви.

А 19 листопада, близько 14 години, проїжджаючи неподалік дорогою, ми звернули увагу, що частина березової лісосмуги зрізана повністю!  Там працювали робітники, які викликали представника своєї фірми “Гарант-Сервіс”  для пояснення ситуації. Проте всіх необхідних документів, зокрема, лісорубного квитка, документу на право фактично проводити вирубку, вони показати не змогли,  тому ми викликали правоохоронців для зупинення рубки та  з’ясування всіх обставин. Адже порушення тут були очевидними. 

Валентин Токарський, начальник Переяслав-Хмельницького відділу поліції згодом це так прокоментував:

На місце події в той день виїжджала наша слідчо-оперативна група, яка зафіксувала зазначений факт. По цій справі розпочато кримінальне провадження і здійснюється досудове розслідування. Воно може тривати до двох місяців, — цей термін передбачений законом. Для встановлення правомірності  й обґрунтованості  проведення такої, як було здійснено, вирубки частини березової лісосмуги, необхідна оцінка фахівців, тож ми чекаємо на екологічний висновок незалежного експерта з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Під виглядом хворих рубають здорові дерева

Подібні скандали з незаконною (чи з порушенням вимог) вирубкою дерев і не тільки у лісосмугах району відбуваються не вперше, одначе, такі факти тепер принаймні стають широко відомими громадськості. Схема оборудок на перший погляд досить прозора і проста. Під виглядом необхідності провести уздовж доріг санітарну чистку насаджень, які становлять екологічну (вражені омелою) та фізичну небезпеку (обпалені, сухостійні аварійні дерева), окремі фірми отримують відповідний дозвіл  місцевої влади. А з ним уже зрізають все підряд, і передусім не старі тополі та верби над дорогою, а дуже часто в лісосмугах — дуби та берези як ділову деревину. Хоча наголошуємо, що правову оцінку правомірності дій всіх причетних дають тільки правоохоронні органи.

Процедура ж надання дозволу така. На підставі рішення депутатів районної ради про проведення санітарно-оздоровчих заходів у захисних насадженнях   голова РДА видає розпорядження про створення комісії, яка перевіряє доцільність проведення таких робіт на конкретно визначених об’єктах, та видає акт лісопатологічного і санітарного обстеження лісових смуг з визначенням характеру роботи в них. Комісію, яка 07. 10. 2015  підписала акт на проведення вибіркової санітарної рубки дерев на території Козлівської сільської ради очолювала заступник голови Переяслав-Хмельницької РДА Світлана Шевченко.

Члени комісії дійсно виїжджали на місце цих вирубок на адміністративній території Козлівської сільської ради з участю сільського голови Григорія Кобялка, щоб переконатися, що дерева аварійні і їх треба зносити, — запевняє Світлана Шевченко. — Це були обгорілі, в омелі, я їх навіть фотографувала. Ми обдивилися чотири лісосмуги з тополь. Вони стоять по обидва боки над дорогами — три ґрунтові, а одна  асфальтівка з Козлова до Переяславського. У нас із підрядником була УСНА домовленість, що вирубку вони почнуть саме з цієї дороги. А березову лісосмугу при нас ніхто вимічав і комісія її не обстежувала. Її дописали в акт, бо лісопатолог сказав, що вона була вибракувана раніше, але не встигли вирубати. Там уже сухі берези стояли ще влітку.

У розмові з журналістом Світлана Шевченко запевнила, що висновки та рішення комісії базувалися передусім на оцінці стану дерев, наданій спеціалістом — інженером лісопатологом ДСЛП “Київлісозахист” Сергієм Станіславівим, що відображено у протоколі засідання комісії. Згідно з рішенням, саме ця організація повинна визначити площі захисних насаджень, облікувати (зокрема, позначити спеціальним клеймом)  дерева, що підлягають видаленню та розрахувати обсяг деревини і відповідну їй оцінку.

Роботу інспектора та вартість лісорубного квитка (є бланком сурової звітності) оплачує виконавець робіт. Також в акті зазначено, що “зруби підлягають обовязковому очищенню від лісосічної захаращеності”. Тобто виконавець має прибрати все гілля, і   факт “по замовчуванню” — як винагороду має право реалізувати спиляний матеріал. Власне, заради нього підприємства і підряджаються на таку роботу. І чим цінніша деревина є в лісосмугах, тим більший  до них інтерес.

Важливий момент — у протоколі двічі зазначено, що до рубки дерев приступити ПІСЛЯ отримання лісорубного квитка.  І про це знав присутній на засіданні як член комісії та підписуючи акт обстеження директор фірми-виконавця — ТОВ “Гарант Сервіс” Віктор Барсименко. До речі, у  такому статусі він тут з’явився, очевидно, не випадково. Про це буде далі.

Оцінити ситуацію редакція попросила і Петра Косюхна, головного інженера з охорони та захисту лісу  ДП “Переяслав-Хмельницький лісгосп”:

До лісосмуг ми не маємо відношення, бо вони не знаходяться у обслуговуванні нашого підприємства. Проте з Валерієм Перчуком, керівником апарату РДА, у мене була розмова, він просив консультації з приводу оформлення документів та заповнення лісорубного квитка. На мій погляд, там було все зроблено, хоча не можу сказати щодо підпису та печатки.   

Щодо клеймування дерев, які призначені для вирубки, то не просто насічка, а спеціальне тиснене клеймо має бути на кожному спиляному стовбурі та відповідно пеньку, що залишився. З точки зору фахівця ще можу сказати, що березову лісосмугу, про яку йдеться, я бачив цього літа і  майже наполовину вона була з сухостою та хворих дерев, що було видно за станом листя, тому її доцільно  було зрубувати якраз всуціль. І саме так необхідно було записати в протоколі —  вирубка суцільна,  а не вибіркова. 

Як провести оборудку  з нічийним майном

Через кілька днів після події Сергій Кириленко повідомив, що стурбованість подібною тенденцією спонукала їх провести своє незалежне розслідування. Зокрема, вони наступного ж дня запросили на місце події державного інспектора ОНПС Київської області В. Сорочука, який обстежив місце вирубки і надав інформаційну довідку щодо правомірності проведення там робіт  та  склав перелікову відомість  щодо розміру шкоди, заподіяної цією вирубкою берези. Було обліковано те, що встигли спиляти — це 203 свіжоспиляні пеньки різного діаметру, вартість знесеної  деревини оцінена в 507,609 тис. грн.  І це обсяги  зрізаного березняку  лише третини лісосмуги!

З огляду на вартість отримуваного у винагороду матеріалу і  таку  вигідну рентабельність проведення очистки лісосмуг, у подібних ситуаціях далеко не останнє значення має вибір не тільки об’єкта, а й підрядника робіт. Це вирішує райдержадміністрація, хоча і без належних повноважень.  Адже захисні насадження  лінійного типу  площею понад 10 соток відносяться до лісового фонду (ст.4 Лісового кодексу України). Спеціальне використання лісових ресурсів, зокрема, і заготівля деревини,  проводиться на виділеній ділянці тільки зі спеціального дозволу (лісорубного квитка)  ВЛАСНИКА або постійного і тимчасового користувача (ст. 36, 67, 69 Лісового кодексу України). Райдержадміністрація чи її підрозділ (відділ агропромислового розвитку РДА) таких повноважень НЕ МАЄ.  Про це у своєму висновку зазначив державний інпектор-еколог В. Сорочук.

Тобто першопричина проблеми  в тому, що лісосмуги, як і так звані колгоспні ліси, у районі досі не мають офіційного і законного власника чи користувача.

Далі з’ясуємо, як і чому адміністрація доручає проводити рубку насаджень (лісозахисних смуг) певним бізнес-структурам?

Голова Переяслав-Хмельницької РДА Григорій Дубина передусім наголошує, що районна влада надаєь перевагу учасникам АТО, залучаючи  до різних робіт і  таким способом  забезпечуючи їхню  зайнятість. І заявниками на цю роботу були саме учасники АТО.

Фірми звертаються до адміністрації з листом, що хочуть займатися цим, — коментує Світлана Шевченко.  — При цьому вони повинні мати необхідні для такого виду робіт дозволи та допуски. Цього разу такі клопотання подавали три організації, з яких одній ми відмовили зразу. Двом — “Гарант-Сервісу” та “Домен-Груп” — які за документами очолювані учасниками АТО, я підписала дозвіл на отримання лісорубного квитка, але першим його отримав “Гарант-Сервіс”. Сам квиток видає тільки ДП “Спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Київоблагроліс”, але оформляти його маємо ми.

Журналісту “Вісника” вдалося телефоном поспілкуватися з Юрієм Суганяком, який у ТОВ Гарант-Сервіс” значиться головним бухгалтером і саме на його ім’я було виписано доручення отримати лісорубний квиток у Києві.

Юрій Суганяк: У  нас був акт і розпорядження, в якому записано,  що нашій фірмі дозволяється приступити  до вирубки.

В.Б.: Але у вас не було лісорубного квитка?

Ю. С.: Він був райраді (тобто в РДА –авт.) і не було в той момент на руках, совершенно вєрно.

В. Б.: Але ж він не був оформлений, тобто ви не могли без нього почати роботи?

Ю.С.: Не можу сказати щодо оформлення, бо я знав, що ми його туди завезли. З нашого боку ніякого самоуправства!  Нам сказали, хочете скоріш, їдьте в Київ за цим квитком. Я з пакетом документів поїхав і забрав його, передав у раду.  Було розпорядження 17 числа, а чому вони не виписали цього порубочного квитка вчасно, то це питання не до нас. Нам у телефонному режимі передзвонив і сказав, що все в порядку.

В. Б.: Хто вам дзвонив?

Ю. С.: Мені лічно ніхто не дзвонив, ну дзвонили значить комусь же, не просто ж так пішли рубать?!

В. Б.: Але роботи ви почали ще 16 листопада?

Ю. С.: Я не знаю якого числа, я ж лічно там не рубав. Є майстер, який спеціально цим займається. Сам він не поїде поки не будуть бумаги.  А хто майстру дав команду — не знаю.

В. Б.: Чому почали саме з цього об’єкту?

Ю.С.: Це наше право з чого починати  — з берези чи тополі. А яка то вибіркова чи суцільна рубка,  я не розуміюся. Ми для цього найняли організацію “Київлісозахист”, і спеціаліст виїхав та помітив усі дерева для вирубки. На кожній березі, яку ми зрізали, стоїть клеймо, яке ставив спеціаліст. Жодної берези ми не зрізали без клейма — я це бачив і можу стверджувати. Можете порахувати по пеньках і звірити з відомістю на вирубку — вийде та ж сама кількість, бо всі вимічені берези навіть по діаметру стовбура описані.

Зрештою, ще раз зазначаємо, що остаточну оцінку цій історії дадуть правоохоронці.

“Нас як асоціацію учасників АТО підставили”

А ми про неї поки що  поговорили  з Олександром Яковенком, 26 років, головою Асоціації учасників АТО Переяславщини.

Коли створилася наша організація, то була розмова з головою РДА Григорієм Дубиною про те, щоб ми як учасники АТО створили свою фірму і могли б таким чином займатися цими рубками. Це була б робота для хлопців, асоціація матиме свої кошти і на схід зможемо щось відправляти, заробляючи для цього самостійно, а не просити постійно допомоги у спонсорів. Тоді Дубина сказав, щоб цим займалися тільки “атовці”,  так буде правильно й справедливо. Хоча цією роботою хотіли займатися інші фірми.

Проте для того, щоб нам як асоціації відкрити свою фірму, треба кошти. Таких грошей немає у мене особисто, і навіть скластися з хлопцями не спроможні, тому свою фірму так і не відкрили. Проте ми тісно співпрацюємо  з ПП “Демен-Груп” , де на керівних посадах  члени нашої асоціації.   Одначе те, що директором ТОВ “Гарант-Сервіс” записали Віктора Барсименка  як учасника АТО, я тепер розцінюю як підставу і просто використання його статусу для вирішення подібних питань. Я з ним говорив з приводу цієї історії, то він мені розповів, що справді писав заяви, але в нього ніякого умислу не було, ніяких грошей за вписання свого імені як директора в документи він не отримав і взагалі не уявляв, що ситуація може повернутися проти нього таким чином, бо просто повірив людям.

Ми запитували Юрія Суганяка з приводу того, чому в документах на вирубку лісосмуг директором ТОВ “Гарант Сервіс” значиться не Павло Федорець, який фактично керує фірмою багато років, а саме учасник АТО Віктор Барсименко.

Він офіційно на роботі, є наказ, він получає зарплату, — коментує головний бухгалтер фірми. — Федорець власник фірми, яка в основному займається будівництвом і працює вже 17 років. Коли почалася ця різка дерев, то Барсименка   взяли на роботу по цьому напрямку.  А в мене немає інформації, що він учасник АТО чи ні. Я про це не питаю людину, коли оформляється на роботу і в заяві цього вказувати не треба.

— У нього є певна спеціальність чи досвід, що ви його взяли відразу директором?

У нас приватна фірма і це наше право. Сьогодні взяли його, завтра ще когось, можемо так само звільнити. Я не може зрозуміти, який зв’язок між учасником АТО і прийняттям людини на роботу? До побачення.  

Власне, у редакції це теж останні факти у дослідженні цієї теми. На жаль, в ході роботи з’ясувалося не стільки обставин кримінального порушення, скільки проявилася нова моральна проблема суспільства — спекуляція на статусі учасника АТО. При цьому,  за словами хлопців,  суттєві матеріальні вигоди в таких історіях у більшості випадків залишаються поза ними.  Сьогодні на їхніх  тяжко зароблених воєнних  “корочках” тільки спритні ділки сколочують собі капіталець. А самі учасники війни та волонтери тим часом збирають допомогу по людях для підтримки бійців на передовій…

Валентина БАТРАК

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 Comments до “Чистка лісосмуг: вигідний бізнес, який прикривають благими намірами ”

 1. Levin сказав:

  можна сок березовий тонами збирати щороку!!!

 2. Levin сказав:

  Ось і вилазить.. кервіництво РДА тихенько розпродує природні багатства району. а прикриваються дійсно “красиво”. посадіть хоч одне дерево в районі, тоді будете “чистити”…

 3. Anticor2 сказав:

  Цікава дуже стаття і коментар до неї.Інформації досить для того щоб порушити кримінальне провадження відносно посадових осіб Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації….Якщо ж ні то так і далі будуть корумповано без будь-якої правової бази пиляти ліс.Кириленко молодець.Розібрався краще в ситуації ніж правоохоронна система.

  • Svitlana Roman. сказав:

   А мені здається, що все ж треба було б допитатися хто дав команду на вирубку без документації, а не здогадуватись.
   РДА точно цю команду не дає, ті, хто виготовляють квитки на вирубку теж, і АТОвці – теж однозначно.Значить є ще хтось. І шукати треба в тих фірмах, які безпосередньо займаються вирубкою. Не маєш квитка – не виходь на вирубку. Все.

   • grysha сказав:

    Атовці приходять в адміністрацію і вимагають усе що їм треба, а ви як хочте, так і шукайте – і їм начхать на таке бридке слово яу”ПОВНОВАЖЕННЯ”))

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar