«Шпилясті кобзарі» грають світові хіти на бандурах

"Шпилясті" популяризують бандуру навіть у нічних клубах

“Шпилясті” популяризують бандуру навіть у нічних клубах

Навесні 2011 року на сцені телешоу «Україна має талант» (3-й сезон) дебютував колектив молодих бандуристів «Шпилясті кобзарі». Легка, жартівлива манера виконання світових хітів та українських народних пісень на бандурі принесла їм успіх та визнання: колектив увійшов до п’ятдесяти найкращих. За рік хлопці підкорили російську публіку на шоу талантів «Минута славы». Нещодавно «Шпилясті» та ініціатор створення гурту і його художній керівник, відомий в Україні та за її межами бандурист Ярослав Джусь, виступили в  нічному клубі «Адреналін» (Переяслав-Хмельницький, Київська область). 

Ярослав Джусь та п’ятеро хлопців із «Шпилястих» експериментують з різними музичними стилями (рок, R’n’B, Dubstep, хіп-хоп), демонструючи величезний потенціал бандурної музики. У їх виконанні прозвучали інструментальні композиції, жартівливі українські народні пісні в клубній обробці, попурі із українських пісень, покладені на мелодії світових хітів, які є «фішкою» колективу. Оцінили глядачі їхню «Бандура стайл», український варіант пісні «Gangnam Style» корейського виконавця PSY, яка зібрала мільярд переглядів на «YouTube». Стиль, у якому працюють, бандуристи називають «музичний шарж».

Кожен з учасників колективу має свій неповторний образ – на сцені хлопці уособлюють представників різних субкультур (гопник, хіп-хопер, рокер, панк). Єдиний спільний для всіх атрибут – вишиванка.

Учасники ансамблю – з різних областей України (Київської, Житомирської, Рівненської, Донецької, Кіровоградської). Зараз усі проживають у столиці. 22-річні Володимир Вікарчук, Сергій Потієнко та Юрій Миронець навчаються в Київському національному університеті культури і мистецтв. Ярослав Великий (28 років) – соліст Національної заслуженої капели бандуристів. Данило Носко, 25 років, працює у Києві (п’ять років тому його родина переїхала проживати з Донецької області в село Пристроми нашого району).

Ярослав Джусь грає для переяславців

Ярослав Джусь грає для переяславців

Усі бандуристи – колишні випускники Стрітівської школи кобзарського мистецтва. Але, як кажуть хлопці, об’єднує їх не лише дружба та навчання. Вони популяризують гру на бандурі і хочуть представити якісний український музичний продукт усьому світові. Спілкуючись з хлопцями, розумієш, що це не вдаваний патріотизм, а стиль життя. До слова, розмовляють вони винятково українською.

– Звідки така назва гурту?

– «Шпилясті» російською мовою звучить як «прикольные». Здається, для деяких людей це слово дуже складне. На телепроектах нас називали і «шпиляпсті», і «штілясті». Іноді запитують: «А вы что, на шпильках выходите, как «Казаки»? («Kazaky» – чоловічий поп-гурт, учасники якого виконують хореографію на каблуках – авт.).

– Як сприймали ваш колектив у Росії?

– В «Україна має талант» ми дійшли до півфіналу, а в «Минуте славы» зайняли п’яте місце і отримали перемогу в номінації «Любовь всех меломанов Росии». Якщо судити за цими результатами, складається враження, що росіяни більше цінують українську пісню. Ось такий парадокс. Зрозуміло, насправді це не так. Російська публіка приймала нас дуже тепло. Віталій Кличко, який був суддею проекту,  після нашого виступу заговорив українською: «Хлопці, я такий вражений, як ви співали».

За традицією програми, фіналісти виконували пісню разом із «зірками». У номері зі «Шпилястими» виступили актори В’ячеслав Монучаров та  Марина Голуб.

– Ярослав Джусь запропонував перекласти пісню “Весь світ у нас в руках” з мультфільму “Бременські музики” українською. Ідея зацікавила зірок, вони із задоволенням вивчили фрази українською та заспівали з нами. Записували пісню на студії «Останкіно» кілька днів поспіль. Вона ввійшла до диску Ярослава Джуся.

        Ви популяризуєте гру на бандурі не лише в Україні?

– Виступали в Німеччині, Узбекистані, Росії. За кордон запрошує переважно діаспора, яка спрагла до української пісні. Та, чесно кажучи, побули тиждень у Німеччині й захотіли додому. Ми все-таки патріоти своєї країни.

В Україні «Шпилясті» є учасниками різноманітних заходів. Періодично виступають у клубах. Таким чином популяризують гру на бандурі серед молоді. Беруть участь у музичних фестивалях: «Країна мрій», «Арт-пікнік Слави Фролової» у Києві, «Обнова фест» у Чернівцях. Виступають і на таких альтернативних заходах як фестивалі байкерів (скажімо, «П’ять доріг» в Умані). Причому навіть така особлива публіка радо сприймає бандуристів. Колектив бере участь у благодійних та просвітницьких заходах.

– Нам цікаво виступати в навчальних закладах. Нещодавно виступали для студентів у Ірпені. Викладач, який нас запросив, після концерту каже: «Дякую, що приїхали, не погордували». Та в нас немає такого! У Будинку  Вчителя в Києві відбулося свято сучасного бандурного мистецтва. Ми там теж виступали.  Жінка років п’ятдесяти підходить: «Я этого ждала всю жизнь». Такі слова надихають на творчість. 

У вільний час «Шпилясті» люблять кобзарювати – виходять з бандурами на Хрещатик.

– У давні часи  кобзарі несли ідеологію в народ, розповідали новини, займалися просвітницькою діяльністю. Піднімати дух українського народу – це наша первинна місія. До нас часто підходять люди. Буває, запитують: «А що це за інструмент?» Правда, зараз таких менше, ніж тоді, коли ми тільки починали навчатися. Люди вже мають уявлення про український автентичний інструмент. Ми хочемо взагалі зруйнувати стереотип, що бандурою називають щось важке, що не можна завантажити в багажник.

Із гуртом «Шпилясті» співпрацює відома столична поетеса Оксана Боровець. Разом з нею бандуристи беруть участь у літературних вечорах, квартирниках. Зазначають, що вірші у супроводі бандури звучать по-особливому.

Юлія Строчинська

Фото Віктора Сокола

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.