Михайло Гич передав матеріали про єрківецьких остарбайтерів столичному музею

DSCN337075 років тому розпочалося примусове вивезення населення України в Німеччину. Із часів використання рабської праці примусові роботи в Німеччині під час Другої світової війни були наймасовішим застосуванням праці іноземців в економіці окремої держави. За приблизними підрахунками, 1,7–2,4 млн українців були вивезені у Німеччину.

19 січня в Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулися пам’ятні заходи «То була неволя…».  Зворушливою історією поділилася Надія Іванівна Слєсарєва, якій довелося не лише важко працювати на німецькому виробництві, а й пройти пекло нацистських таборів.

DSCN3369Під час пам’ятного заходу краєзнавець з Єрковець Гич Михайло Миколайович передав Національному музеї історії України у Другій світовій війні відеозаписи спогадів, два стенди із спогадами та фото колишніх остарбайтерів с. Єрківці Переяслав-Хмельницького району. Загалом їх було вивезено 209 чоловік. Вивезення відбувалося в два етапи: в травні 1942 та в травні 1943 року. За роки рабської роботи в Німеччині – 6 єрковчан потрапили в  концтабори, 4 – розстріляні в Мюнхені, 6- померло на чужині, а 5 не повернулися на батьківщину. Хочу зазначити, що ескізи таких стендів подаровані Єрковецькій сільській бібліотеці та школі.

За словами Михайла Гича, у Єрковцях залишилося три чоловіки, які пережили болючу сторінку історії свого життя. Емоції  переповнюють душу, коли збираєш свідчення очевидців.

Хочеться подякувати Михайлу Миколайовичу за професійне та ретельне дослідження історії кожної єрковецької родини. Адже, саме спогади односельців будуть розкривати історичну правду через, що довелося пройти молоді у роки Другої світової війни.

Сильний український народ зміг пережити і вистояти, відбудувати зруйновані оселі, заводи, колгоспи, дати життя майбутньому поколінню. Їхня стійкість в умовах страшного лихоліття варта поваги. Сучасному поколінню слід вивчати та пам’ятати історію свого народу, щоб розуміти справжні людські цінності.

Ольга Шульга

Завідуюча Єрковецькою сільською бібліотекою

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.