Сесія не відбулася, тож провели громадське обговорення

Изображение 2265Як «Вісник» уже повідомляв, на 3 серпня було призначено проведення позачергової сорок першої сесії міської ради для з’ясування і обговорення ситуації щодо будівництва ТЕЦ на вул. Героїв Дніпра. На десяту годину зібрались всі запрошені, прийшло багато переяславчан, які є противниками будівництва – зал засідань міськради не вмістив усіх охочих, тож майже два десятки протестувальників змушені були стояти у дверях залу, які відчинили навстіж. Не було лише достатньої кількості депутатів, щоб засідання вважалося легітимним (їх прибуло 15, а необхідно щойнайменше 18). Тож почекавши більш ніж півгодини і так і не дочекавшись кворуму – міський голова Тарас Костін стверджував, що він ось-ось буде, бо депутати ще в дорозі, – представник протестної групи Олена Гичко взяла ініціативу в свої руки і запропонувала обрати її для проведення громадського обговорення головою зібрання, а Мар’яну Волошин – секретарем. Так і зробили.

Для початку надали слово представникам ТОВ «ЕПГ «Юженергопромтранс». Першим виступив виконавчий директор Андрій Мілюта. Він повідомив про ті плюси, які отримає місто у разі появи в ньому ТЕЦ. Зокрема, в умовах дефіциту електроенергії можна було б резервувати електрику для нього. Окрім того, станція може забезпечити тепловою енергією – тепло для споживачів буде щонайменше на 30 відсотків дешевшим ніж нині. Позитивним є те, що підприємство зареєстроване в Переяславі, тож місцеві податки (тут планують надати роботу понад ста працівникам), а вони обчислюватимуться мільйонами гривень, будуть надходити саме до міської казни. Андрій Олександрович також відповів на запитання із залу.

Запитання: Станція, яку ви перевезли з Англії, працювала там лише в тестовому режимі. Що це означає?

Відповідь: Це прекрасно, що вона не працювала на повну потужність, значить, обладнання не зношене. А вирішили господарі її продати, бо рівень «зеленого тарифу» (компенсації держави за вироблену електрику – ред.) знизився, а ціна сировини – деревини – зросла.

Запитання: В Англії ТЕЦ працювала на пивній дробині, а в Переяславі матиме за сировину дерево. Як ви ліквідували цю невідповідність?

Відповідь: Дробину в Англії використовували лише частково, іншим паливом була деревина. Тепер, після виготовлення проекту спеціалізованим харківським інститутом «Теплоелектропроект» і відповідної адаптації, котел працюватиме винятково на деревній трісці.

Запитання: Сесією міської ради вам заборонили будь-яке будівництво. Які заходи ви вжили?

Відповідь: Після заборони взяли курс на деревообробку. Для забезпечення роботи такого цеху й монтуємо котел. Що ж до повної заборони будь-якого будівництва, то це може зробити лише суд або Державна будівельно-архітектурна інстанція. Такої ухвали немає.

Запитання: Якої категорії шкідливості ваше підприємство?

Відповідь: Негативного впливу на довкілля воно не матиме. Щоб у цьому наочно переконатися, ми готові організувати поїздку на ТЕЦ у білоруське місто Пружани, на якій стоїть котел, аналогічний нашому.

Другим до мікрофона вийшов представник головного інвестора будівництва (хто саме виступає інвестором, не назвав) Павло Цируль. Свій виступ розпочав з вибачення, що допущене таке збурення в місті проти ТЕЦ, «що належного діалогу з громадськістю не відбулося». Запропонував розпочати все «з нуля», щоб повернутися в правове поле. Для цього інвестор готовий: 1) встановити по місту прилади замірів рівня забрудненості повітря, щоб переконатися, що після побудови ТЕЦ він не зросте; 2) повезти групу переяславців з числа активістів на аналогічну переяславській ТЕЦ у Білорусі; 3) заплатити за проведення незалежної екологічної експертизи проекту в будь-якій організації, обраній активістами. Свій виступ знов-таки завершив словами вибачення.

На кілька запитань присутніх відповів головний інженер підприємства Володимир Логвин, якого спеціально заради цієї зустрічі відкликали з відпустки. Зокрема, пояснив, що ступінь очистки викидів станції найвищий, відповідає Євро-5, що водозабору ТЕЦ не потребує, адже для охолодження пару вода не використовується – це відбувається в закритих ємкостях. На запитання Олени Гичко, коли і чи було взагалі надруковане в пресі повідомлення про наміри будівництва цього промислового об’єкту, Володимир Миколайович відповісти не зміг (зазначу, у нашому «Віснику» воно не друкувалося – ред.).

Виступили і представники – аж троє – з міста Сміла, де вже сьомий рік працює теплоелектроцентраль ТОВ «Юженергопромтранс». Ніхто не сказав нічого позитивного про ТЕЦ у своєму місті. Хоча б те, що станція забезпечує в зимовий період 1800 квартир, а також 3 школи, 2 дитсадки, лікарню, залізничний вузол ім. Т. Шевченка теплом. Особливо ж старався Олексій Цибко, колишній мер Сміли, якому депутатська більшість в мерії оголосила імпічмент ще в березні минулого року і який потім програв усі суди щодо повернення посади: він залякував переяславців і попелом від станції, через який доведеться перефарбовувати автомашини, і погіршенням стану доріг від лісовозів, і винищенням лісів.

А потім виступив запрошений опозиціонерами директор Інституту промислової екології Олександр Сігал, проте його слухали з меншою увагою, адже він чесно зізнався, що не вивчив повністю необхідну документацію щодо переяславської ТЕЦ. Проте зазначив, що в існуванні станції, якщо дотримані відповідні екологічні норми, поганого нічого немає. Недарма ж у Литві 70 відсотків електроенергії добувається завдяки спалюванню біомаси.

А ось Ігор Дяченко, голова міськрайонної організації «Правий сектор», категорично заявив, що мають привід вважати будівництво ТЕЦ у Переяславі незаконним, тому підготували відповідні звернення до прокуратури, Адміністрації президента, НАБУ, а 8 серпня проведуть пікетування в Києві біля обласної прокуратури.

Присутнім було дуже цікаво дізнатися особисту позицію щодо ситуації, що склалася навколо будівництва ТЕЦ, міського голови Тараса Костіна. На прямі запитання щодо цього Тарас Вікторович відповів: «Те, що відбулася підміна цільового використання ділянки на Героїв Дніпра, – в цьому розбереться слідство. Ми ж щодо цього надіслали більше двадцяти звернень до різних інстанцій. Але треба зауважити, що інвестор вибачився. Чи дозволити йому почати «з нуля», має вирішити громада. Я – за законні дії. Якщо ТЕЦ – підприємство екологічне, чому не дати йому працювати? Інакше як розраховувати, що ще дочекаємося інвестора для міста? А щодо дозволів на будівництво, наголошую, їх міська рада не надає, а лише затверджує оренду ділянок. Ми створюємо комісію з екологічного нагляду: вона має дослідити кожну трубу в Переяславі щодо викидів».

Після майже двох з половиною годин обговорення Олена Гичко зачитала його рішення, завбачливо видрукуване на принтері (як було сказано, «актив був готовий, що кворуму на сесії не буде»). Ось деякі його пункти: негайно, з 3 серпня, призупинити будівництво на Героїв Дніпра; опублікувати в ЗМІ оголошення про наміри будівництва; провести незалежну (державну) експертизу; результати експертних висновків подати на розгляд громадськості; провести громадські слухання, на яких вирішити, давати дозвіл на спорудження ТЕЦ чи ні. У разі неналежних дій з боку ініціаторів будівництва будуть вжиті радикальні заходи – блокування з 18 серпня роботи підприємства.

Зазначу, що захід пройшов на рідкість цивілізовано, передусім завдяки Олені Гичко: вона постійно просила присутніх бути толерантними і ввічливими до опонентів.

Валерій Шкребтієнко

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 коментар до “Сесія не відбулася, тож провели громадське обговорення”

  1. sergij сказав:

    Нехай міський голова опублікує список місцевих депітатів, які не з’явилися на сесію міської ради, а громада міста пропонує таких горе депутатів відкликати із ради, щоб вони нарештів виконували свої обов’язки. Чому вони обиралися в депутати, щоб не бути присутніми на сесіях, що входить в їх прямі обов’язки.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar