Шило в мішку не заховати, або Як велика афера з ТЕС вилізла на поверхню

На пікетуванні будівництва станції постійно чергує близько десятка осіб

На пікетуванні будівництва станції постійно чергує близько десятка осіб

Наскільки були мудрими наші пращури, коли вигадали прислів’я про те, що шила в мішку не приховаєш. Так і в нашому випадку з ТЕС. Як не приховував забудовник від громади свої підступні плани: спочатку брав ділянку під митні склади та деревообробний цех, потім для розміщення споруд машинобудівної промисловості, однак народ у нас мудрий і зрозумів, що його дурять.

А почалося все ще в жовтні 2015 року. Саме тоді закладався в нашому місті фундамент зла.

Завдячуючи «самовідданій» роботі очільників міської ради Переяслава, в недопустимо короткий термін і з низкою порушень законодавства було проведено кілька рішень через сесії міськради, які в результаті стали тим «законним» підгрунтям для отримання дозволів на початок шкідливого і небезпечного будівництва в нашому місті. Чиновниками було зроблено все, щоб ще один «шановний інвестор» без перешкод почав свій бізнес у Переяславі.

Громадські слухання 24 травня 2016 р., що пройшли теж з порушенням черговості їх проведення, показали, що жителі міста категорично проти будівництва ТЕС, але й це не було взято до уваги ні інвесторами, ні місцевою владою.

На черговій сесії, яка відбулася 30 червня 2016 р., люди вибороли прийняття рішення про заборону будівництва та скасування містобудівних умов. Тоді містяни заспокоїлися, повіривши в те, що дійсно зупинили цього монстра. Однак, як показала весна 2017 р., даремно вони на це сподівалися. На жаль, дотримання законів сьогодні – обов’язок не для всіх. Нехтуючи думкою громади, ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» на чолі з Куковальським В.О. в жовтні 2016 року отримує дозвіл на будівництво ТЕС… Прикрість ситуації полягає ще й у тому, що цьому свавіллю сприяють очільники міської ради та значна частина депутатів.

Натомість дуже допомогли громаді переяславці, котрі працювали на цьому об’єкті. Вони, хоч і отримували заробітну плату в бізнесменів, але інтересів громади не зрадили. Саме від них мешканці міста дізналися, що за височезним подвійним парканом будується ТЕС. Також стало відомо, що ця споруда відпрацювала лише 100 годин у тестовому режимі в місті Тадкастер, що в Англії, але так і не була введена в експлуатацію… І ось тепер забудовник презентував її нам, замовчуючи справжню причину того, чому ж ця ТЕС виявилася непотрібною Європі.

Із «Експертного звіту», який забудовник замовив у приватній, а не в державній, як того вимагає закон, структурі, стало відомо, що «об’єкт експертизи відноситься до п.1 «переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», затвердженого постановою Кабміну України (арк. 14, абз. 8). А на арк. 15 абз. 2 вказано, який вплив цього об’єкта на навколишнє середовище: «… в проектній документації визначені такі види впливів об’єкта експертизи на стан навколишнього природного середовища: на атмосферне повітря – забруднення викидами від котлоагрегату, тріскоподріблювального комплексу; на водне середовище… утворення виробничих стічних вод…».

В «Експертному звіті» зазначено: загальна кількість працюючих – 33 особи (арк. 1), але чи отримають там роботу, власне, переяславці, ще велике питання. Та чи й варто мріяти про таку роботу, яка загрожує і власному життю та здоров’ю, і життю та здоров’ю всієї громади?

То що ж дасть місту ця ТЕС? Спалювання 168 тонн деревини щодоби (забудовники щоразу озвучують інші цифри). Це забруднені грунти. Це токсичне повітря, яким ми дихаємо. Це сажа на наших подвір’ях і городах. Це першіння в горлі, задуха, астматичні бронхіти, астма, зростання онкології, генетичні мутації у ще ненароджених дітей.

Все це стосується не лише якогось одного чи двох мікрорайонів, поблизу яких будується ТЕС, це стосується всього міста. Бо в нас, переяславців, одна земля, одне повітря і спільна проблема – ТЕС, що виросла в середмісті, хоча в документах й зазначено, що район забудови промисловий.

Як показала цьогорічна весна, будівництво ТЕС велося дуже стрімко навіть в зимовий період, що саме по собі теж може мати негативні наслідки. Небайдужі мешканці за підтримки кількох депутатів знову забили на сполох. Оскільки забудовник розповідав з усіх трибун про законність свого будівництва, вирішили перевірити цю версію. Всім було зрозуміло, що без згоди та підтримки міських очільників нічого в місті не робитиметься, тобто має бути мінімум дві зацікавлені сторони. І почалося…

Тема ТЕС стала надактуальною. Реакція «обранців» на розголос обставин і прийняття рішень, що призвели до ганебного будівництва, показала, що підхід був креативним і до нього не були готові ні міськрада, ні забудовник. Активісти пішли далі і зініціювали створення тимчасової депутатської комісії для виявлення порушень, що призвели до цього будівництва. Дякуємо за активну роботу, в її складі, на користь містян депутатам міськради Іващенку М., Федорук Ж., Шинкарю Ю., Розовик О., Дикому О.

В результаті роботи цієї комісії люди дізналися, що з самого початку, із жовтня 2015 року, в міську раду надійшла заява від ТОВ «Югенергопромтранс» на виділення земельної ділянки саме під енергогенеруюче підприємство, натомість депутатам провели презентацію щодо зовсім іншого її призначення. Стало відомо й про те, що це питання, винесене на позачергову сесію 20.10.2015 р., не було попередньо розглянуто на земельній комісії, було порушено закон про «Публічну інформацію» та ряд нормативно-законодавчих актів. І ці посадовці й досі отримують заробітні плати і до 250% премій за результативність своєї роботи з нашого спільного бюджету!

Дійсно, схоже на те, що більшу частину депутатів ввели тоді в оману, але ж очільники міської ради пішли на злочин свідомо. Що це – відверте кришування бізнесменів чи все ж халатність і нерозуміння того, що вони роблять та підписують? Тоді чому ми, громада, це дозволяємо робити? Комісія за неповні три дні зробила роботу за правоохоронців, які потім впродовж двох місяців не могли збагнути, що їм з цим всім робити: притягувати винних до відповідальності чи все ж чекати команди від керівництва «зверху»? Такий «подарунок» теж став для них явною несподіванкою.

3 серпня 2017 року на позачерговій сесії, яку замінили громадським обговоренням у зв’язку з неявкою на неї депутатів, виступав директор інституту промислової екології Сигал О.І. Від фахівця громада дізналася про перспективу нещадної вирубки лісів, про розбиті дороги, про шумо- і віброфон, недопустимий в середмісті, що на нашому об’єкті ТЕС встановлено тканевий фільтр, який затримує лише грубі частинки від спалювання, а всі хімічні сполуки будуть вилітати в повітря. До того ж, термін роботи такого фільтра лише місяці. Отже, він не захищатиме як слід наше довкілля від викидів високотоксичних хімічних сполук. Висновок напрошується один – Переяславу загрожує екологічна катастрофа.

Сьогодні активісти вже не зупиняються. Підключили до розслідування обласну та генеральну прокуратури, екологів, депутатів ВР, юристів, пікетують роботу самого підприємства «Югенерго» і т.д. Нас оббріхують, залякують, тиснуть з різних боків, подають до суду. Однак ми знаємо, заради чого ми це робимо і переконані – правда і закон на нашому боці. Ми знаємо, що виборюємо для своїх нащадків чисте місто від неправомірних дій влади та наслідків її діяльності. В єдності наша сила! Єднаймося, друзі! Разом до перемоги!

І наостанок: ТЕС, а не ТЕЦ тому, що 3 серпня 2017 р. один з керівників ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» Андрій Мілюта чітко сказав, що забезпечення теплом переяславців можливе лише в далекій перспективі, а зараз будується ТЕС – електростанція на біомасі для продажу державі електроенергії за «зеленим» тарифом.

Світлана Кукса, Тетяна Бут, Тетяна Бабісанда, всього 61 підпис

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 коментар до “Шило в мішку не заховати, або Як велика афера з ТЕС вилізла на поверхню”

  1. balabol сказав:

    про цю ТЕС було відомо ще у 2012 році і попередній мер не дав згоди на іі будівництв.так про яке шило йде мова. тому що тоді просто думали за громаду і за місто хоча тиск з області був шалений. йде просто боротьба місцевих олігархів і боротьба за владу лобами жителів міста

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar