Запуск ТЕЦ на біопаливі – результат державної політики Білорусі

на Річицькій ТЕЦ

на Річицькій ТЕЦ

Поїздку до Білорусі для ознайомлення з досвідом роботи ТЕЦ у місті Річиця Гомельської області 21-22 вересня організувало керівництво ТОВ “ЕПГ “Югенергопромтранс” для всіх охочих жителів Переяслава на Київщині.  На запрошення відгукнулися представники місцевих ЗМІ та четверо переяславців, які є працівниками “Молпродукту”, хлібозаводу, цегельного заводу та фабрики “НУНС”. Групу супроводжував виконавчий директор підприємства Андрій Мілюта.

Енергетичні пріоритети

Плани їхати в місто Барань Вітебської області в останні дні змінилися, і українських гостей зустрічали в сусідній області. Попри те, що група складалася з десяти осіб, обійшлося без супроводу служби безпеки, як зазвичай буває в цій країні. Тож на Річицькій ТЕЦ керівники підприємства не тільки відповіли на всі наші запитання, а й показали обладнання, пункт керування, дозволили навіть внутрішню фото- і відеозйомку.

Річицька ТЕЦ входить до складу міських тепломереж і є підрозділом філіалу “Річицькі електромережі”, що входить до структури державного виробничого об’єднання “Бєленерго”. З роботою станції знайомив директор філіалу Дмитро Гороховський. Нова ТЕЦ будувалася задля виробництва теплової енергії, і її головним завданням є забезпечення теплом та гарячою водою найближчого мікрорайону, де мешкає 17 тисяч людей з 65-ти тисяч населення всього міста. Обслуговують соціальні заклади, багатоповерхові житлові будинки, приватні домогосподарства і підприємства.

Виробництво електроенергії – другорядне. Надлишок того, що потребує станція для своєї роботи, скидається в загальну електромережу країни. Для цього ТЕЦ має бути розміщена достатньо близько до однієї з її відповідних підстанцій. У Білорусі немає “зелених тарифів” для постачальників електроенергії, виробленої на альтернативному паливі.

Запуск ТЕЦ на біопаливі – результат державної політики. Після білорусько-російського газового конфлікту 2010 року президент Лукашенко ініціював стратегію переходу енергогенеруючих підприємств країни на альтернативні види палива й заміщення імпортного газу внутрішніми ресурсами. Задля цього почали будувати подібні теплоелектроцентралі, що стали запорукою енергетичної незалежності Білорусі.

Нові технології орієнтовані на місцеві потреби 

Станцію в Річиці збудували шість років тому за 19,5 млн євро “під ключ” за 14 місяців. Об’єкт будівництва спочатку виставили на державний тендер, було 8 пропозицій від іноземних компаній. Виграла австрійська “Політехнік”.

Річицька ТЕЦ – це комплекс, що складається з окремої газової котельні (резерв) та двох енергетичних блоків, які збудовані дзеркально і можуть працювати автономно. Кожен має свій котел і генератор на 2 МгВат. На час нашого візиту працював тільки один блок на подачу гарячої води в місто. Проте з вулиці визначити який саме – неможливо. З обох труб, що стоять поруч, ні найменшого сліду. Шум на території чутно, але він не сильніший, ніж на будь-якому іншому виробництві, де працюють вентилятори системи кондиціонування приміщень.

станція влітку працює на закупленій трісці

станція влітку працює на закупленій трісці

Станція працює на двох видах палива – влітку на трісці, взимку – на торфобрикетах. У країні величезні запаси торфу, до того ж таке паливо має вищу енергетичну калорійність, що важливо для продуктивного виробництва теплової енергії. Задля цього австрійська компанія свої котли, спроектовані для роботи на трісці, на замовлення білорусів модернізувала для використання сумісного палива. Фахівці кажуть, що такі варіації дозволяють ще й точніше керувати навантаженням турбін. За добу станція споживає влітку 170 тонн тріски,  а взимку – 230 тонн торфобрикету.

Подібних станцій у країні є дві, але котли з різною технологією спалювання.  За словами Андрія Мілюти, котел на переяславській ТЕЦ принципово інший – технологічно модерновий і ефективніший. Він працюватиме тільки на трісці. Фільтр очистки викидів на цій станції має і вищу ступінь очистки.

Протистояння по-білоруськи

Попри стратегічну значимість зведення нового об’єкту в місті навіть із великою кількістю нафтопереробних й інших промислових підприємств мало резонанс. За словами Дмитра Гороховського, опозиція через Інтернет та свої газети вела активну інформаційну війну.

Ми спробували були презентувати нове виробництво, розказувати про його переваги. Але вести діалог про нові технології і економічну доцільність з людьми, які заточені на політику, нам, технарям, було марно, – зауважує Дмитро Гороховський.

Опозиційні організації надсилали численні скарги і протести у відповідні інстанції. Такі проблеми у білорусів вирішують не виробничники, а влада, яка надає дозвільні документи. Тому на самому об’єкті фізичного спротиву чи якихось акцій протесту, тим більше блокади ніхто не влаштовував. Між тим “потирали р

контейнери для збору пилу

контейнери для збору пилу

уки” й державні екологи, готуючись засипати штрафами нове виробництво.

Та коли ТЕЦ запрацювала, підстав для цього численні контролюючі установи досі не знайшли, а опозиція, як зауважив директор, в результаті сильно програла.  Автоматизована система управління ТЕЦ контролює і виводить на датчики в режимі реального часу показники всіх викидів. За трьома параметрами вони нижчі норми в сотню разів, по одному менші вдесятеро. При тому, що при спалюванні торфу спектр викидів ширший, ніж від деревини. Встановлені тут електростатичні фільтри здатні вловлювати найменші частинки пилу.  На пункті управління електронні датчики його навіть не фіксують.

На підтвердження своїх слів керівництво станції надало для ознайомлення один з протоколів замірів викидів, що проводилися в лютому ц.р. Гомельським обласним комітетом природних ресурсів і охорони навколишCIMG4700нього середовища. Експертизу проб проводила акредитована обласна спеціалізована лабораторія.

Паливна сировина під суворим контролем

електронні датчики контролю викидів

електронні датчики контролю викидів

Водночас на станції систематично проходять незалежні перевірки і щодо рівня радіаційного забруднення.

Гомельська область, яка найбільше постраждала після аварії на ЧАЕС,  знаходиться під особливим контролем, – наголошує директор філії. –  Готову тріску ми через щорічні тендери закуповуємо в лісгоспах. Вони документально нам підтверджують якість сировини: порода деревини, фракція, вологість тощо, а також висновок радіологічного контролю.

За оцінкою лісівників, в масивах багато перезрілого лісу, який треба викидати і оновлювати продуктивними насадженнями. Крім того, Білорусь припинила експорт лісу, запущена державна програма з розвитку внутрішньої його переробки, будуються нові деревообробні підприємства. Відходи ділової деревини лісгоспи  переробляють на тріску під наші потреби. Також невелику частку цього палива маємо в результаті постійної розчистки електроліній від гілля дерев.  

Земля – в постійному користування

Для будівництва нової ТЕЦ підприємство, що є державним госпрозрахунковим, отримало земельну ділянку з фондів загального користування у своє постійне користування, сплачує за неї податок. Для утилізації попелу отримали окрему ділянку 19,5 га також у постійне користування. Вона за 6 км, там облаштований спеціальний котлован. За 6 років роботи ще не освоїли й 5 га. Податок сплачують тільки за ту площу, яка фактично використовується.

Попіл зі станції спочатку безкоштовно брали фермери та місцеві жителі для удобрення городів. Проте невдовзі відмовилися, бо після спалювання торфобрикетів при високих температурах утворюються силікати, особливо, коли паливо має значний вміст піску. Тож шлакові відходи зсипають у спеціальний котлован, які згодом накриють метровим шаром грунту.  Таке звалище не створює екологічної небезпеки.

Станція людям не створює проблем

На Річицькій ТЕЦ безпосередньо в обслуговуванні станції на зміні задіяно  три працівники, а всього штату 25 осіб з урахуванням ремонтних бригад і адміністрації.  На момент нашого візиту черговим машиністом блочної системи управління (оператор котлотурбіни) виявилася… 44-річна Ірина. Розповіла, що раніше працювала продавцем у магазині, спеціальної освіти не мала. Як підприємство відкрилося, прийшла в перший рік за конкурсом, вчилася на спеціальних курсах, складала екзамени фахівцям “Політехніки” і внутрішні на підприємстві. Запевняє, що роботою задоволена і особливо ставленням керівництва до працівників: має гідну зарплату, весь соціальний пакет і комфортні поб

пульт автоматизованого управління станцією

пульт автоматизованого управління станцією

утові умови на виробництві. У їхньому місті тут одна з найвищих зарплат.

Завдання оператора полягає в тому, щоб слідкувати за показниками роботи системи, що виведені на чотири монітори. Проте втручатися в процес оператор ніяк не може. В разі якогось збою система автоматично локалізує несправність чи вмикає аварійне відключення. Наладку системи австрійські виробники, згідно з умовами договору,  проводять або дистанційно, або виїжджає на місце сервісна служба.

Місцеві жителі з найближчих до станції будинків, до яких заїхали наприкінці, хоча й не стали фотографуватися, але охоче розповіли, як їм живеться поруч з ТЕЦ.

Моя сім’я переїхала в цей будинок, коли станція вже працювала, – зазначає Іван, чоловік середнього віку, виїхав у двір на інвалідному візку. – Але з іншого боку, там далі через дорогу, пізніше поставили завод, де роблять ламінат, то звідти тепер часто і димить, і смердить різними хімікатами та клеями. Але нас ніхто не запитував згоди, коли його будували. А станція що, он, бачте, люди будуються і зараз,  ще ближче, ніж ми,  до станції – вона не створює нам жодних проблем.

Валентина БАТРАК
CIMG4719CIMG4705CIMG4749
CIMG4740
CIMG4743
CIMG4737

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 коментар до “Запуск ТЕЦ на біопаливі – результат державної політики Білорусі”

  1. zapalnik сказав:

    А чомуб і ні – ТЕС. Навкруги стількі валяється різного деревяного – гілля, листя, непотрібноі мебелі, старезнистарезних дерев,не говорячі про непрохідні хащі в лісах і на узбічні доріг,треба не тількі викидати з машин недопалкінедопалкі а більш відкривати очі. Але треба що б ця Тес виконувала вказівкі місцевоі влади

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar