Чи бути Переяславу має вирішитися на сесії міської ради

Під час засідання круглого столу

Під час засідання круглого столу

Сьогодні, у вівторок 10 жовтня, в переддень перейменування Переяслава у Переяслав-Хмельницький (12 жовтня 1943 року Указом Президії Верховної Ради СРСР місто було перейменоване) у міській раді зібрались історики, науковці, депутати міської ради представники громадських організацій, аби в чергове обговорити повернення місту історичної назви Переяслав. Це питання має бути винесене на чергову сесію міської ради. Його винесення ініціювала громадська рада при виконавчому комітеті міської ради. Уже кілька років проводячи громадські слухання у жителів мікрорайонів запитували їх ставлення до перейменування міста. На слуханнях більшість людей підтримували поверненню місту історичної назви. Проте, деяким депутатам міської ради цього замало вони вимагають всупереч законів України провести місцевий чи то референдум, чи опитування.
Відкриваючи “круглий стіл” міський голова Тарас Костін зауважив, що сьогоднішнє зібрання покликано, аби достукатись до депутатів міської ради, які виступають проти повернення місту історичної назви. Які не хочуть брати на себе таку історичну відповідальність.
Вже черговий раз науковці, кандидати історичних наук Олександр Колибенко, Олексій Лукашевич, Тарас Нагайко, Віктор Ткаченко, історик-етнограф Людмила Набок, старший науковий співробітник відділу національних меншин інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України Віталій Коцур розповіли, чому саме варто прислухатися до їх думки і підтримати повернення місту історичної назви.
Олександр Колибенко зокрема зауважив, що перейменування у 1943 році приймалось

Дорожній вказівник

Дорожній вказівник

саме тією організацією, яка нині заборонена в Україні і ніхто тоді не зважав на думку людей. То чому діяльність компартії України заборонили, а рішення її залишили в силі? Чому деякі депутати виступаючи висловлюють свою позицію тим, що це питання наразі не на часі. А у 1943 році, коли більшість переяславців жили в землянках перейменування було на часі?
Генеральний директор НІЕЗ “Переяслав”: – В Україні міст із більш як тисячолітньою історією не так уже і багато. Переяслав-Хмельницький веде свою історію від 12 жовтня 1943 року, тоді як Переяслав від першої згадки у літописах від 907 року.
Він також зауважив, що жителі міста самі уже давно визначились із назвою. Про це свідчать не лише зафарбовані написи на дорожніх вказівниках, а і на нинішніх плакатах. Так противники будівництва ТЕЦ у нашому місті написали: “Переяслав проти будівництва ТЕЦ у місті”.
Тарас Нагайко зокрема застеріг учасників круглого столу, що чим довше буде затягування із поверненням історичної назви Переяславу, тим більше даємо шансу агресору Росії красти нашу історію та переписувати її на свій лад. Росіяни навіть вже встановлюють пам’ятник великому Київському князю Володимиру у Москві. Не за горами той час, коли російські історики визнають правонаступником Великого Переяслава їх містечко Переяславиль-Зелеський.
У істориків, як і у більшості патріотів рідного міста, викликає роздратування до людей, які зневажливо ставляться до Переяслава. На багатьох дорожніх вказівниках і досі написано “П.Хмельницький” чи “Переяслав-Хм”. У першому випадку це неповага до Переяслава, у другому до Богдана Хмельницького. Жителі міста повинні знати, що назва Україна вперше зустрічається в літописі разом із назвою нашого рідного міста Переяслав, а не Переяслав-Хмельницький.
Людмила Набок попросила депутатів поставити себе на місце жителів Переяслава 1943 року, коли їм повідомили, що місто перейменовують. Вона більш ніж впевнена, що всі, окрім комуністів, були проти. Але думки простих людей тоді ніхто не вислуховував. І чим довше існуватиме назва Переяслав-Хмельницький тим швидше ми будемо забувати його першу назву Переяслав, пишучи П.Хмельницький. Вона зауважила, що на деяких Інтернет ресурсах уже бачила, як користувачі шукали

Сучасна вивіска організації

Сучасна вивіска організації

замість Переяславського повіту, Переяслав-Хмельницький повіт, Полтавської губернії. Вона також зазначила, що ярими противниками перейменування виступають ті люди, які переїхали до Переяслава-Хмельницького і ідентифікують себе саме із ним.
Депутат міської ради Марина Навальна повідомила, що вона хоч і приїхала на постійне місце проживання до Переяслава-Хмельницького, але буде переконувати своїх земляків підтримати повернення історичної назви місту і на сесії віддасть свій голос за повернення історичної назви.
Відповідаючи на запитання депутата міської ради Жанни Федорук чому обрали історичну назву Переяслав, а не Переяславль Олександр Колибенко повідомив, що назва міста зустрічається у трьох літописах. У одному його зазначено, як Переяслав, у другому Переяславль, у третьому Переяслав-Руський. Наші пращури вибрали історичну назву Переяслав тому ми нині науковці і підтримують повернення саме цієї назви.
Не знаю, чи вдалось історикам переконати деяких депутатів повернути історичну

Під час засідання круглого столу

Під час засідання круглого столу

назву місту, чи вони будуть продовжувати свої подвійні стандарти із закликами нехай люди самі визначаються. У мене, як жителя міста виникає питання, а чому вони не радились із виборцями коли приймали перше рішення про виділення землі під будівництво ТЕЦ? І лише коли громада збунтувалась почали проводити громадські слухання по цьому будівництву. А чи радяться вони коли затверджують бюджет міста? Чи коли ділили безкоштовно ПЕРЕЯСЛАВСЬКУ землю під дачні ділянки?, чи виділяють гроші з бюджету для премій посадовцям? А чи радяться вони взагалі по іншим доленосним питанням життя міста? Чому саме повернення історичної назви стало наріжним каменем протистояння депутатів та громади. Варто замислитись хто є депутати нашого міста патріоти, чи заслані “козачки?”
Володимир Набок

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 коментар до “Чи бути Переяславу має вирішитися на сесії міської ради”

  1. 369ch@mail.ru сказав:

    Перейменування вулиць і перейменування міста – ось ці гасла, які з кожним народним збуренням висовували переяславській місцеві у 1991, у 2004, і тепер підміняючи ними дійсні народні вимоги. Вони ніколи не висовували економічних і правозахисних гасел. На мій погляд – хай змінють, тоді їм не буде більш нічого на свої знамена начіплювати.
    При тому, Хмельницький, по їхньому, поганий, бо він асоціюється із обєднанням України з Росією, а от щодо демонтажу памятнику, присвяченого події того обєднання “Навіки Разом” – Костін сказав, що поки він мер, поки той памятник буде стояти у центрі нашого міста. Зміна назви міста – це буфонада і звичайний фарс, тому міняйте і замріть.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar