У селян на Київщині “вкрали” пасовище. Власник землі доводить, що  купив її законно

і де селянам пасти корови?

Громадські пасовища також треба узаконювати

На одному з полів за селом Хоцьки, що на Київщині, 13 вересня місцеві селяни ледь не побили тракториста, який приїхав його розпахувати. “Ми знали, що злодій, який украв нашу землю, колись таки по неї прийде!” – лютували люди. Викликали поліцію, приїхало і районне начальство. Через кілька днів подробиці цього конфлікту розповів нашому журналісту депутат Хоцьківської сільської ради Іван Гаченко. Згодом свою версію виклав і власник цієї землі.

“На пастовень люди відщипнули від свою паю”

У цій історії йдеться про 50 га землі, яка давно стояли толокою, поросла кущам і деревами-самосійками. Багато років хоцьківчани там випасали череду. Та чотири роки тому з’ясувалося, що вона вже у чиїсь приватній власності, хоча люди були впевнені, що то їхня земля і її просто вкрали.

Щоб зрозуміти людей, треба згадати трохи історії про розпаювання у Хоцьках, – вводить у курс справи Іван Гаченко, 71 рік. –  За часів Радянського Союзу наш колгосп “Комунар” мав 4 тисячі гектарів орної землі, що була передана колгоспникам навіки-вічні, це підтверджує і відповідний документ. Коли після розпаду Союзу почалося розпаювання колгоспної землі, то спочатку 600 га відвели до земель запасу, з яких частину роздали фермерам. Решту поділили порівну між 919 колгоспниками на паї, в середньому виходило по 3,7 га. Та на загальних зборах з розпаювання люди спохватилися, що нічого не лишили для пасовища, обділили і працівників соціальної сфери. Тоді дійшли згоди тільки в тому, щоб із кожного паю виділити по 0,1 га для спільного пасовища. Для цих потреб відвели дві ділянки по обидва боки села: одна – 56 га, друга – 50 га.

“За свою землю оббиваємо чиновницькі пороги вже чотири роки”

Ще у 2013 році нам стало відомо, – продовжує розповідь депутат, – що якісь невідомі люди захапали наше пасовище на 50 га, що знаходиться за селом поряд із аеродромом. Бо хіба законно можна було таке зробити, якщо ця земля є часткою людських паїв? Тодішній сільський голова Микола Стріха пояснював, що сталася помилка і пасовище віднесли до земель запасу. Тоді приїжджали до нас районне начальство, керівники СБУ, прокуратури, поліції – всі обіцяли розібратися.

У грудні 2014 року рішенням районної ради були погоджені для введення в межі села 306 га земель запасу сільської ради та землі під ОСГ, в тому числі і ці спірні 50 га. Та ситуацію це не змінило. Я особисто почав писати звернення у всі інстанції. Через якийсь час надійшла письмова відповідь: Переяслав-Хмельницька прокуратура встановила 25 осіб, на яких було видано Держгеокадастром у Київській області дозвіл на оформлення документів для безоплатної передачі у власність по 2 га кожному для ведення особистого селянського господарства. Порушення законодавства при цьому прокуратура не вбачає, місце проживання цих осіб встановлює.

Згодом мені вже неофіційно стало відомо, що ці люди – всі підставні особи, живуть хтозна де і про те, що на їхнє ім’я виділена земля не відають, а про село Хоцьки ніколи не чули. Тоді ми звернулися за допомогою до народних депутатів Сергія Міщенка та Сергія Капліна. На їхні запити зреагувала Держсільгоспінспекція  в Київській області та встановила, що відчуження землі, про яку йдеться, та виготовлення відповідних проектів землеустрою відбулося з грубим порушенням чинного законодавства. Зокрема, не виявлено копій жодної із заяв тих 25 осіб, на чиє ім’я відведена земля, їхніх оригінальних підписів не було в актах встановлення на місцевості меж цих земельних ділянок та в інших паперах.

Таким чином очевидною була підробка документів, з якими через чиновників  накатаною схемою у хоцьківчан відібрали 50 га по суті їхніх паїв. Проте обласна служба Держгеокадастру, яка це і “прокрутила”, відмовилася  скасувати відповідні розпорядження. Ми звернулися в Генпрокуратуру та інші найвищі інстанції. У грудні 2015 року Головне слідче управління Нацполіції надіслало відповідь, що за фактом підробки підписів у документах відкрито кримінальне провадження. Проте розслідування фактично не ведеться, дієвого рішення для встановлення справедливості та захисту інтересів селян досі не ухвалено. За свою землю ми оббиваємо пороги чиновницьких кабінетів уже чотири роки, і все безрезультатно.

“Земельні ділянки я купив цього року”

Чиєю приватною власністю стали 50 га хоцьківського пасовища місцевим селянам стало достеменно відомо тільки нещодавно, коли новий господар вирішив викорчувати поросль та запахати землю. Тоді й прозвучало ім’я Юрія Павлушка, керівника ПП “Соснова”. Він особисто вперше приїхав на зустріч із селянами через день після конфлікту на полі і заявив, що він є повноправним власником цієї землі, бо викупив суміжні наділи на законній підставі. Невдовзі приїжджав у село знову – обговорював ситуацію з депутатами сільської ради.

Мені запропонували купити ці ділянки вже другі особи, це були четверо людей, які переоформляли їх за дорученням, угода відбулося цього року,  – коментує телефоном ситуацію Юрій Павлушко. – Відповідні документи на право власності на ці 25 ділянок я звіряв за Держреєстром,  у обласному відомстві Держгеокадастру,  там запевнили, що вони в порядку і оформлені законно. Їх виділили фізичним особам для ведення ОСГ, оскільки на той час ця земля не була приватизована, право розпоряджатися нею як землею запасу району, що знаходиться за межами населеного пункту, мало саме обласне відомство Держгеокадастру.  А як ця земсля  використовувалася раніше, до приватизації, я не перевіряв і не знав, що то було пасовище, бо це вже не мало значення. Я купив ці ділянки законно, згідно з експертною оцінкою за ринковою ціною. Юридично вони оформлені на моє господарство  ФГ “Олександр”. З часу укладання угоди купівлі-продажу цих ділянок, тобто з вересня  цього року, я  сплачую за них земельний податок.  

Хоцьківчанам же на зборах я сказав: якщо вони мають потребу в тому пасовищі, то частину поля поки що не буду чіпати – хай пасуть, доки мають корови. Іти на конфлікт з людьми я не хочу. Але частину цієї землі я, звісно, буду обробляти.

У цій ситуації я хотів би наголосити, що  на цьому ж полі залишилися ще дві великі ділянки землі, зайняті зараз пасовищем, і в Геокадастрі вони значаться як неприватизовані.  Тобто громаді треба негайно зосередитися зараз на тому, щоб законно оформити користування цими землями. 

Місцева влада ні на що не впливає

Валентина Дмитренко, Хоцьківський сільський голова:

Я розумію і поділяю стурбованість та біль людей, але як сільський голова в межах своїх повноважень, на жаль, ні на що не можу вплинути. Звичайно, що цікавлюся ходом розслідування цієї справи, днями обговорювала її з прокурором. Він запевнив, що наше питання тримає на контролі.  Звернулися ми за допомогою і до народного депутата Сергія Міщенка, який готує звернення до Генпрокуратури.   

На цій  посаді я працюю з кінця 2015 року.  Наскільки мені відомо, раніше реальних кроків для того, щоб вчасно узаконити землекористування тими пасовищами:  оформлення оренди чи приватизації земельних ділянок для ОСГ ніхто з представників громади, які тримають корови , не  зробив.  Люди були переконані, що то їхня земля, ніхто її не забере, а витрачати гроші на оформлення документів не хотіли.

Сільська рада підготувала проект генплану села, але в області він ще не затверджений. І що, згідно з ним,  згадані майже 50 га землі входитимуть у  межі села, означатиме лише те, що земельний податок повністю надходитиме до місцевого бюджету. А що земля є у чиїсь приватній власності, це не змінить. Після затвердження генплану місцева влада зможе розпоряджатися тільки тими ділянками, які не приватизовані в межах населеного пункту як землею комунальної власності.

Валентина БАТРАК

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar