Повернення історичної назви Переяславу зірвало Інтернет, а скільки це коштуватиме переяславцям

26 жовтня на І пленарному засіданні 44 чергової сесії міської ради Переяслава-Хмельницького (Київська область) більшістю голосів було підтримано “Пропозицію повернення місту історичної назви “Переяслав”.

Голосуванню за це передувало тривале обговорення. Так міський голова Тарас Костін, який проводив засідання, зазначив, що висунуто пропозицію було громадською радою Переяслава, місцевим педуніверситетом, рядом інших громадських організацій, установ, звичайних переяславців. Також питання постійно піднімалося на громадських слуханнях. І, оскільки багато хто побоювався витрат, пов’язаних з перейменуванням, економічним відділом міської ради було підраховано, скільки це буде коштувати як для звичайних людей, так і організацій.

Для закладів освіти виготовлення вивісок, штампів та печаток – близько 30 тис. грн.; встановлення оновлених дорожніх знаків з назвою міста на в’їзді до нього – 16,8 тис. грн. Для фізичних осіб підприємців необхідно буде зробити зміни в реєстраційних документах – 160 грн.; для юридичних осіб (організації, підприємства – в місті 399) внесення змін до статутних документів, виготовлення печатки тощо – близько 1 тис. грн.; заміна печаток, штампів в міській раді – близько 20 тис. грн. За словами міського голови, більшість з них вже і без того потребували заміни.

– А от щодо земельних питань, – наголосив, – ніяких змін звичайним переяславцям не потрібно буде вносити до реєстраційних документів. При продажу-купівлі, переоформленні на дітей та інших операціях з нерухомим майном всі зміни будуть вноситися автоматично на підставі рішень про офіційну зміну назви міста. Також ніяких змін людям не потрібно буде вносити до своїх паспортів. Вони будуть вноситися також автоматично за потребою: при заміні документів.

Міський голова підсумував, що побоювання були марними і зміна назви міста не потягне значних затрат. Інша справа, що, як виглядає, більшість переяславців, навіть незалежно від більших чи менших затрат, хотіли б залишити  назву “Переяслав-Хмельницький”. Кілька депутатів міської ради заявили, що проводили опитування людей на своїх дільницях, які підтверджують це. Так Жанна Федорук зазначила, що із опитаних нею виборців за повернення історичної назви – 48, за збереження нинішньої – 207. А найбільш широко свою позицію про збереження теперішньої назви висловив Василь Гайдак.

Як відомо, питання про те, повертати “Переяслав” чи залишити “Переяслав-Хмельницький”, у місті актуальне вже багато років. Депутат нагадав, що у 2000 році в цій же сесійній залі вже приймалося рішення про перейменування. Відповідне подання було до Верховної Ради, але там його заблокували. Переважна більшість його виборців проти перейменування. У тому ж, що питання вже в трете виноситься на сесії міськради, звинуватив міського голову “у протягуванні перейменування”. Сказав, що для такого рішення потрібно проводити загальноміське опитування.

Його колега Юрій Шинкар повідомив, що теж опитував своїх виборців: 20 – за, 80 – проти. Також сказав, що спілкувався з деякими міськими нотаріусами з приводу потреби переоформлення різних документів у разі перейменування міста. За їх словами, крім фінансових затрат, це може потребувати ще й немало часу. Ще нагадав, що у листопаді минулого року на такій же сесії міської ради депутати приймали рішення про порядок опитування жителів міста саме з питання повернення місту історичної назви. Тож запропонував, щоб принаймні було відмінено те рішення, якщо вже вирішили голосувати без цього опитування.

Цих своїх колег підтримала і Віта Гончар. Сказала, що особисто не проти повернення місту історичної назви, та спершу про це слід би запитати громаду. Її виборці у своїй більшості теж були проти зміни теперішньої назви.

З іншого боку, оскільки вирішення питання, що розглядалося, вже занадто затягнулося в часі, деякі і депутати, і громадські активісти, виступали за те, щоб рішення було прийнято вже на цій сесії. Зокрема, Олександр Матвієнко сказав, що історична вага слова “Переяслав” значно більша, ніж багато хто собі уявляє. Цілком можливо, що воно навіть не слов’янського походження, бо зустрічається ще у прадавніх релігійно-філософських творах індуїзму, хоча на санскриті і має дещо інше звучання.

Власне, учасників обговорення, готових виступити на підтримку прийняття рішення, було немало. Тож міський голова поставив питання, що було у порядку денному, на голосування. У підсумку: “за” – 22, “проти” – 2, “утрималися” – 2. Такий результат більшість учасників засідання привітали оплесками.

          В обгрунтуванні прийнятого рішення, крім іншого, зазначено: “Як і тисячу років тому, в сучасних політичних умовах роль Переяслава набуває надважливого значення в усвідомленні українцями свого загальноєвропейського цивілізаційного та національно-державницького вибору. Повернення історичної назви місту Переяслав є сутнісним індикатором національної самосвідомості, самоідентифікації, невід’ємною ознакою державно-територіальної приналежності. В умовах “гібридної” війни Російської Федерації проти України збереження назви Переяслав-Хмельницький означатиме історичну, ідеологічну, ціннісну капітуляцію перед російським імперським неоколоніалізмом як у масштабах нашої малої батьківщини, так і України в цілому. Водночас, повернувши місту його споконвічну назву – “Переяслав” – сучасне покоління виправить історичну несправедливість та відновить свою генетичну пам`ять.

           Переяславцям важливо відійти від заполітизованих та заідеологізованих маркерів радянської доби, адже ми маємо пишатися нашою древньою, цивілізованою європейською історією”.

           Учасники засідання також поговорювали, що у 2000-му довести справу до кінця нібито завадили комуністи, яких було немало у ВР. Висловлювали цілковиту впевненість, що зараз там підтримають їхнє рішення. Варто відмітити і те, що в наступні дні на Переяславщині, якщо судити із соціальних мереж, прийняте рішення не зчинило ніякого особливого ажіотажу, а от за межами нашого краю Інтернет “вибухнув”.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 Comments до “Повернення історичної назви Переяславу зірвало Інтернет, а скільки це коштуватиме переяславцям”

  1. Andre сказав:

    Особисто я проти перейменування, так само як і моє оточення, друзі, батькі, знайомі. Таке рішення мають прийматися лише шляхом громадського опитування, а не купкою “вітряних” людей.

  2. sergij сказав:

    Прийняли рішення, так як і в 1943 році не запитавши в людей. А навіщо? Все вирішено…

  3. korop1912 сказав:

    Цікаво як проголосували ті депутати, які робили опитування в себе на дільницях? І чому так, принаймні, не опитали людей всі депутати? ( Люди Вас в лице знали б.) Хоча й так все зрозуміло 25% ЗА 75% ПРОТИ. Постає питання: Чиї ж інтереси Ви, народні обранці захищаєте??? І що ж тепер робити з тим рішенням про загальноміське опитування??? Чи Ви там шановні обісранці як в цирку фокуси показуєте: Алє-оп!!! і рішення вже немає??? Так вже не одне рішення десь пропало…

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar