Переяслав: дати і події. Рік 1949-й

Торгівля на базарі в районі нинішньої школи №6. Фото 1949 р.

Продовжуємо розповідь про події, що відбувалися у нашому місті в післявоєнний час, на основі архівних документів виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради (з попередньою публікацією рубрики можна ознайомитись у №49 «Вісника» за цей рік).

19 січня – на засіданні сесії міської Ради депутатів трудящих заслухано звіт директорів середніх шкіл №1, №2 та початкової школи «Про хід навчання в школах за період з 01 вересня 1948 року по 01 січня 1949 року». Відвідування в середніх школах складає 97%, в початковій – 94%. Успішність в початковій школі – 90 % (із 200 учнів не встигає 21 учень), в середній школі №1 – 87 %, №2 – 84%. В усіх школах організовані гуртки: літературний, математичний, географічний, юних натуралістів, балетний, фізкультурний та ін. При всіх школах організовані буфети.

23 лютого – на засіданні виконкому заслухано звіт голови правління міськспоживспілки «Про роботу міськспоживспілки за 1948 рік та план роботи на 1949 рік». У місті 23 торгівельні точки, з них на околицях міста – 4, в центрі – 15, на ринку – 4. В місті до цього часу не організовані відокремлені ларьки по продажу м’яса та риби. Торгівля цими продуктами проводиться в кожному продуктовому магазині.

25 березня – заслухавши інформацію зав. комунгоспом «Про озеленення міста в 1949 році», виконком затвердив план зеленого насадження в місті в кількості 18 215 шт. дерев, з них фруктових – 3 765 шт., для організацій, установ та підприємств – 11 105 шт. дерев, з них 2 445 шт. фруктових дерев, для новозабудовників – 1 320 шт. фруктових дерев.

27 квітня – на засіданні виконкому слухали звіт зав. дитячими яслами радгоспу «Про роботу в 1948 році та I квартал 1949 року». Дитясла розраховані на 30 дітей (фактично відвідувало 25 дітей робітників та службовців радгоспу та 7 дітей населення міста). Бюджет дитясел майже виконаний (116 800 крб. – 110 182 крб.), організований щоденний медогляд за дітьми, 3-разове харчування та відвідування хворих дітей вдома. Діти зважуються, набирають вагу від 200-700 грамів. Виконком ухвалив: звернути особливу увагу на збір батьківських коштів; зобов’язати завідувача повністю обгородити подвір’я дитясел і придбати м’який та твердий інвентар; довести до відома зав. райздороввідділу про те, що дитясла для нормальної роботи та обслуговування дітей не мають свого сараю для палива, складу для продуктів, льоху для овочів.

11 травня – на засіданні виконкому було заслухано звіт голови водогону про роботу в I кварталі. Водогін має 2 центральні колодязі та ряд колодязів, які розташовані по вулицях міста. Потужність водогону розрахована на 18 000 куб. м, фактично виконана на 35% або 6 300 куб. м. Заслухавши звіт, виконком ухвалив скласти заявку на запчастини для ремонту колодязів та подати її облкомунгоспу; просити облкомунгосп виділити необхідні запасні частини для артезіанських колодязів, так як їх відсутність не дає можливості забезпечити регулярне постачання міста водою.

Слухали звіт зав. готелю «Про роботу готелю за I квартал 1949 року». Готель має 6 кімнат, з яких для прийому клієнтів обладнано ліжками тільки три. Готель мав план – 700 ліжкоднів, виконаний на 94,7%. Приміщення готелю потребує негайного ремонту і знаходиться в незадовільному санітарному стані (погано проводиться прибирання, наявність павутиння, пилу). Ліжка, які не використовуються, знаходяться в незадовільному стані, не ремонтуються, не пофарбовані. Заслухавши звіт, виконком ухвалив: зобов’язати зав. готелю навести належний порядок та тримати готель в хорошому санітарному стані; негайно приступити до ремонту приміщення, відремонтувати старі ліжка, збільшивши цим приймаючу спроможність готелю.

25 травня – на засіданні виконкому міської Ради депутатів трудящих було заслухано звіт зав. будинкоуправлінням «Про роботу будинкоуправління за 1948 рік та I квартал 1949 року». По двом будинкоуправлінням в 1948 році було витрачено 99 510 крб. – 99,5% до асигнувань по плану. Проведено ремонт в 32-х житлових будинках та 52-х квартирах. В I кварталі відремонтовано по будинкоуправлінню №1 – 24 будинки, №2 – 20 будинків. На очищення дворищ асигновано 4 000 крб., з них витрачено 2 700 крб. План висадки дерев виконаний повністю. Заслухавши звіт, виконком ухвалив: відмітити, що робота будинкоуправлінь значно краща ніж в минулому році, план на капітальний ремонт будинків також виконаний; зобов’язати начальника житлово-комунального господарства посилити регулярний контроль за роботою будинкоуправлінь та надавати необхідну допомогу в їх роботі.

Заслухавши заяву завкомунгоспом, виконком ухвалив: виділити лісоматеріали (16 куб. м) для ремонту комунальної бані, в зв’язку з тим, що лісоматеріал, який був призначений для будівництва будинку Рад, не використовувався за відсутністю коштів на його будівництво і псувався.

Заслухавши заяву дирекції Заготспоживсировини, виконком ухвалив: закріпити за Заготспоживсировиною 0,3 га землі для побудови бойні в урочищі «Лагері» поряд із земельною ділянкою військової частини.

2 серпня – заслухавши заяву дирекції Лісгоспу, виконком ухвалив: для будівництва нової контори та автогаража закріпити за Лісгоспом земельну ділянку на північно-східному кутку вулиць Р. Люксембург та Горького (садиба Бездольної В. З.).

Заслухавши заяву дирекції розплідника мисливських собак, виконком ухвалив: відвести земельну ділянку під забудову розплідника в кількості 2 га за земельною ділянкою військової частини в урочищі «Лагері».

15 вересня – заслухавши заяву директора історико-краєзнавчого музею про будівництво пам’ятника Т.Г. Шевченка, виконком ухвалив: зобов’язати ремонтно-будівельну контору допомогти музею до 32-ої річниці Жовтня побудувати пам’ятник Т.Г. Шевченка коло меморіального будинку по вул. Р. Люксембург, де жив і творив поет-демократ.

10 жовтня – на засіданні виконкому слухали доповідь директора електростанції «Про підготовку електростанції до зими та підсумки ремонтного сезону». Капітальний ремонт основної силової установки електростанції (2-х дизелів по 50 кілосил) до цих пір не проведений. Два електроагрегати здано в капремонт та будуть відремонтовані до 1 листопада 1949 року. Електростанція ввела в експлуатацію резервний 3-ій агрегат в 50 кілосил. Ремонт електромережі повністю не закінчений за відсутності стовпів. Нафтопаливом для машин та торфом для опалення приміщень електростанція забезпечена повністю.

Виходячи з вищевикладеного, виконком ухвалив: зобов’язати директора електростанції не пізніше 20 жовтня забезпечити виготовлення креслень для капітального ремонту; надати заявку на виготовлення деталей в м. Київ; скласти кошторис на ремонт електростанції, прискорити капремонт генераторів, які повинні бути запущені в експлуатацію з 01 грудня.

3 листопада – заслухавши заяву дирекції Переяслав-Хмельницького пункту Заготсіно, виконком ухвалив: дозволити пункту виділити земельну ділянку в кількості 2,4 га в урочищі «Альтицьке кладовище».

16 листопада – на засіданні виконкому слухали доповідь голови артілі ім. Б. Хмельницького.

План (1 387 200 крб.) за 10 місяців виконано на 84,8% (1 197 200 крб.). План накопичень на рік – 114 000 крб., з них артіль має 32 000 крб. Всього працює 214 працівників, 5 цехів. Всі цехи працюють рентабельно, окрім ткацького цеху (не виконує план за відсутністю сировини). При артілі працює 15 філій. Найкращі – села Помоклі, Зарубенці, М. Каратуль, які виробляють норми на 100-130%. Систематично не виконують план села Гайшин та Пристроми. Є велика заборгованість по заробітній платі. В артілі є фотовітрина, є стахановці, які виконали 5-річний план за 3,5 роки.

26 грудня – на засіданні виконкому було заслухано доповідь начальника добровільної пожежної дружини. До 20 травня 1949 року по дислокації називалась міська пожежна команда, у склад якої входило дві пожежні машини, 3 коней та 46 осіб обслуговуючого персоналу. Після 20 травня команду розформували та організували платну добровільну пожежну дружину у складі: начальника, 2 помічника, 3 командира відділень і 3 водія, залишена одна пожежна машина та двоє коней. ДПД обслуговує місто Переяслав-Хмельницький, колгосп ім. Шевченка і радгосп. Перевірено 25 організацій на протипожежний захист. У місті було 4 пожежі: у монастирі від грози, по вул. Дніпровській від сажі, по вул. Орджонікідзе та по вул. В.Поляна – підпалили діти. ДПД повністю забезпечена протипожежним інвентарем на який потрібно 9 чоловік, а обслуговує 2-3. Спостереження з вишки не ведеться, бо не вистачає людей.

Виконком постановив: зобов’язати начальника міськкомунгоспу включити у план на 1950 рік вишкове будівництво для спостереження; всіх керівників установ та підприємств зобов’язати виділити уповноважених за протипожежний захист.

У тексті частково збережено стилістику написання документів.

Підготувала Анжеліка Андрієнко, начальник архівного відділу виконкому міської ради

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.