«Сама робота пасічницька привчає людей до спілки»

Ми об’єднуємось,  щоб вирішити  проблеми, – саме так  коротко можна сказати про першу зустріч пасічників Переяславщини.

15 грудня в актовому залі центру професійно-технічної освіти зібрались  близько шістдесяти бджолярів різного віку із міста. Потреба в такій   зустрічі визріла давно. Багато проблем, з якими зустрічається пасічник, він вирішує сам, але є й такі, які потребують вирішення їх гуртом, спільними зусиллями однодумців.

Зустріч проходила без протоколу, кожному, хто хотів виступити, надавали слово. Промовців було чимало, кожен говорив про наболіле. Однак  з виступів можна виділити три найважливіші проблеми-потреби. Це по-перше, необхідність об’єднання у спілку, яка б захищала  інтереси простого пасічника перед чиновниками  та власниками земель, по-друге, пошук шляхів запобігання  отруєння бджіл хімікатами. Третя проблема – ціна на мед: чому він так дешево коштує, якщо затрати на пасічникування великі? На зібранні пасічники продемонстрували організованість, толерантність у ставленні до інших думок, високу ерудованість та велике бажанням захищати спільні інтереси. Домовилися про наступну зустріч на 20 січня.

Тож у пасічників ще є час обміркувати майбутнє нашої спілки, її назву, запропонувати кандидатури до активу спілки. Створення нашої організації ще попереду, але це не означає, що такої ніколи не було на теренах краю. Для вас трохи історії.

Перше добровільне товариство бджолярів у Переяславі створено 1912 р. і мало назву «Переяславское общество пчеловодов». За даними архівів, було прийнято «Устав Переяславского общества пчеловодства Полтавской губернии», який затвердили 6 квітня 1912 року. А ось статутне оформлення першого загальноукраїнського громадського товариства бджолярів відбулося у 1887 р., коли при Київському товаристві сільського господарства і сільськогосподарської промисловості, на пропозицію українського бджоляра Олексія Андріяшева (він підлітком навчався в Переяславському духовному училищі) був створений спеціалізований відділ. Його успішна діяльність спричинила реєстрацію у листопаді 1896 р. Південноросійського товариства бджолярів.

Добровільне товариство бджолярів створювалось з метою об’єднання бджолярів-господарів Переяславського повіту в рамках однієї організації для спільних дій щодо розвитку та розповсюдження правильного (рамкового) бджільництва. Завдання цього об’єднання полягали в пропаганді теоретичних та практичних знань серед громади. Завдяки організації публічних виступів, друку власних видань, заснування бібліотеки, музею, навчальних закладів, виставок тощо.

Організовувало «Переяславское общество пчеловодов» навчальні курси з основ бджільництва та навчально-показову пасіку, яка слугувала наочним прикладом для місцевих господарів. Як підтвердження цього, в переяславському музеї бджільництва (на території музею просто неба) експонується оригінальне «Свидетельство», видане переяславським товариством бджільництва Яковенко Наталії Яківні в тому, що нею прослухані півторамісячні курси із бджільництва з виконанням практичних робіт на пасіці з 17 по 29 червня 1915 року, завірене відповідною печаткою.

А з приводу створення майбутньої спілки пасічників Переяславщини не можу не процитувати вислів А. Силенка: «Сама робота пасічницька, сама «Божа муха» привчає людей до спілки та до товариства, виразно вказує людині, яким шляхом їй потрібно простувати, аби вибитись до кращого. Дрібна і велика, проста і разом з тим мудра робота бджоли якнайкраще підтверджує, що громада – це великий і розумний чоловік».

Олександр Нестерук

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar