Бригади екстреної допомоги всі обстеження пацієнтів проводять безкоштовно

У зв’язку з реформуванням медичної галузі очікується багато змін. Наскільки глибоко вони торкнуться системи надання екстреної допомоги, розповіли журналісту «Вісника» головний лікар Переяслав-Хмельницької станції екстреної медичної допомоги Мирослав Демків, 49 років, та його заступник з медичної частини Володимир Чирка, 54 роки.
– Розкажіть передусім, у яких саме випадках приїздить бригада екстреної допомоги, а у яких – невідкладної?
– До категорії екстрених належать звернення пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що супроводжується: знепритомленням, судомами, раптовим розладом дихання, раптовим болем у ділянці серця, блювотою кров’ю, гострим болем у черевній порожнині, зовнішньою кровотечею, ознаками гострих інфекційних захворювань, гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта або інших осіб, – відповідає Володимир Чирка.

Бригада екстреної медичної допомоги за роботою

– Бригада екстреної допомоги також виїде на виклик, якщо пацієнт отримав травми (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої та травми голови); після ураження електричним струмом чи блискавкою, тепловими ударами та переохолодженням; у випадку асфіксії усіх видів (утоплення чи попадання сторонніх предметів у дихальні шляхи); при ураженнях різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо); після отруєнь, укусів тваринами, зміями, павуками та комахами; порушеннях нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо). До категорії екстрених також належить звернення медичних працівників щодо транспортування пацієнтів, які перебувають у стані, що потребує обов’язкового медичного супроводу та термінової госпіталізації до стаціонарних закладів охорони здоров’я. Бригада екстреної допомоги в разі такого виклику має прибути на місце впродовж 10 хвилин, а в разі надзвичайних погодних ситуацій – 20 хвилин у місті, а до сіл району – відповідно 20 та 30 хвилин.
До категорії неекстрених належать звернення пацієнта, стан якого не є невідкладним та супроводжується: раптовим підвищенням температури тіла, кашлем, нежиттю, болем у горлі, головним болем, запамороченням, слабкістю; болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо); підвищенням артеріального тиску; больовим синдромом у онкологічних хворих; алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом, а також, який зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятиперстної кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів.
Бувають випадки, коли звернення за медичною допомогою належить до категорії неекстрених, проте диспетчер станції екстреної медичної допомоги з якихось причин не зумів перенаправити звернення до відповідного закладу охорони здоров’я первинної медично-санітарної допомоги. Ось тоді він направляє до пацієнта нашу бригаду екстреної медичної допомоги, яка не знаходиться на екстреному виклику. В цьому випадку наша бригада має прибути на виклик упродовж години з моменту отримання звернення. Але зауважу, що на констатацію смерті наші бригади не виїздять.
– У зв’язку з медичною реформою може так статись, що переяславську лікарню перепрофілюють у планову. Куди тоді будете доставляти пацієнтів?
– Маємо надію, що переяславська лікарня все-таки буде не плановою, а лікарнею інтенсивного лікування, де буде передбачено і відділ інтенсивної терапії. Річ в тім, що наша екстрена медична служба має доставляти пацієнтів саме до відділів інтенсивної терапії, де цілодобово функціонує МРТ, КТ, УЗД, рентген. Пацієнта відразу, в разі потреби, повинні перевірити на всій цій апаратурі, і за кілька годин уже почати надавати відповідну допомогу. На мою думку, найбільша проблема при втіленні медичної реформи – у забезпеченні кваліфікованими лікарськими кадрами. Для цілодобового чергування лікарня повинна мати не менше чотирьох спеціалістів, які можуть працювати на цьому обладнанні. Тож яка найближча лікарня буде відповідати цим вимогам, то туди і будемо доставляти пацієнтів.
– Чи потрібно платити за візит вашої бригади та скільки коштують ліки?
– Бригада екстреної медичної допомоги, що приїздить на виклики, всі обстеження пацієнта проводить безкоштовно. Також безкоштовно надаються і всі ліки незалежно від того, чи це житель міста, чи району, чи навіть з іншого регіону країни. Аналогічно, теж безкоштовно хворих з екстреною патологією транспортуємо до лікувальних закладів Києва чи області, якщо з ними є погодження місцевого лікувального закладу.
– Які поради чи прохання хочете висловити до пацієнтів?
– Останнім часом стало дуже багато безрезультатних виїздів бригад екстреної допомоги. Жителі телефонують на «103», але чи то помилково, чи зумисне вказують неправильну адресу, називають зовсім інший телефон. Бригада втрачає дорогоцінний час. Можливо, саме в ту мить інший хворий конче потребує допомоги, а медики задіяні на хибному виклику. Вчергове хочу нагадати головам сільських рад, головам об’єднаних територіальних громад, міській владі про необхідність встановлення вказівників із найменуванням вулиць та нумерацією будинків, під’їздів, квартир. У нічний час бригада іноді втрачає по 10-15 хвилин на пошук потрібної адреси.
Хворі або члени їх родин повинні пам’ятати, що в разі госпіталізації у пацієнта мають бути документи, що підтверджують його особу. При госпіталізації дитини такі документи повинні бути у рідних, які її супроводжують.
Також побільшало випадків, коли хворі самостійно звертаються до лікарів екстреної медичної допомоги. Хочемо наголосити, що медичні працівники станції не займаються плановим амбулаторним прийомом. Якщо йдеться про хронічні захворювання, то замість візиту до нас чи виклику бригади екстреної допомоги краще звертатись до сімейного чи дільничного лікаря.

Мирослав Демків: «Минулоріч нам вдалося створити четверту бригаду екстреної допомоги»

– Чи будуть зміни в роботі вашої станції в зв’язку з медичною реформою?
– Медична реформа, яка проводиться в Україні, певною мірою зачепила і станції екстреної медичної допомоги, – долучається до розмови Мирослав Демків. – І як на мене, вони не завжди прогресивні. Наприклад, наприкінці минулого року до класифікатора професій введені нові посади медичних працівників, які мають працювати в бригадах екстреної медичної допомоги. Замість фельдшерів ввели посаду парамедика (особа з медичною освітою, що навчалась у медичному коледжі 3 роки та спеціалізується у наданні допомоги в системі екстреної допомоги) та медичного техніка (керує автомобілем екстреної медичної допомоги, підтримує його у стані готовності; на викликах працює під керівництвом лікаря або парамедика у складі бригади екстреної медичної допомоги, допомагає при проведенні реанімаційних заходів). Але у зв’язку з тим, що у ряді областей виявилось багато невдоволених таким нововведенням, то посаду фельдшера медицини невідкладних станів залишили. Натомість до класифікатора не внесли посаду лікаря екстреної медичної допомоги. І тепер керівники станцій екстреної медичної допомоги намагаються довести чиновникам МОЗу, що лікарська бригада надасть кваліфікованішу допомогу постраждалому чи хворому ніж фельдшерська. Сподіваємося, що здоровий глузд у посадовців таки візьме верх, й лікарі в бригадах будуть працювати і далі. Ми в цьому особливо зацікавлені. Річ в тім, що лише на нашій станції, до якої входять підстанції Яготина, Згурівки, Баришівки, Березані, зголосилось працювати 20 інтернів. Першого лютого 16 із них уже мають приступити до роботи в бригадах екстреної медичної допомоги. На сьогодні Переяславщину обслуговують 4 лікарі (два із них працюють від початку створення станції), 3 інтерни та 30 фельдшерів. Минулого року нам вдалося створити додаткову, четверту лікарську бригаду. Щодня на чергування у Переяславі заступає три лікарські бригади та одна фельдшерська, хоча за нормативами мало би бути навпаки. Так само і в інших районах, які ми обслуговуємо, будуть працювати переважно лікарські бригади. Кожна забезпечена автомобілем екстреної медичної допомоги, обладнаним для транспортування пацієнтів та надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному рівні.
У вересні 2016 року сесія Київської обласної ради затвердила програму удосконалення Центру екстреної медичної допомоги Київської області. Основний пункт у ній – створення єдиної диспетчерської служби, яку планували відкрити ще влітку 2017 року на базі Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги. Ця служба почала працювати 4 грудня. Як нам розповіли, робота станції побудована таким чином: на чергування одночасно заступає двадцять диспетчерів. Одні працюють на прийомі викликів, інші мають визначати маршрути та вибирати бригаду, яка знаходиться найближче до пацієнта. Диспетчер прийому заносить всі скарги хворого до комп’ютера. Якщо пацієнт уже звертався раніше, то це також буде відображено на моніторі. Комп’ютер покаже, яка бригада виїздила раніше та які дії вчиняли лікарі. Оформивши заявку, диспетчер відправляє її до свого колеги – диспетчера напрямку, комп’ютер якого автоматично визначить, цей виклик є екстреним чи невідкладним. Завдяки тому, що всі автомобілі обладнані GPS-трекером (прилад, який в реальному часі за допомогою супутника вказує точне місце знаходження автомобіля – ред.), диспетчер напрямку на моніторі бачить, яке із медичних авто знаходиться найближче до пацієнта і відправляє виклик саме цій бригаді. Окрім GPS-трекера, автомобіль обладнаний відеореєстратором, а медичні працівники – планшетом та мобільним телефоном із двома сім-картками. На планшет, який підключений до цієї медичної мережі, надходить картка хворого, яку прийняв диспетчер. Після відвідин пацієнта медичний працівник заповняє її та відправляє до диспетчерської служби. В такому режимі уже працюють станції Білої Церкви, Узина. Наприкінці січня до мережі мають підключити Фастів. Переяславську станцію обіцяють приєднати до диспетчерського пункту у квітні, а поки що ми працюємо за старою схемою.
Цього року, аби скоротити час доїзду до хворого, проводимо перемовини із головою Студениківської ОТГ, аби відкрити у них цілодобовий пункт тимчасового базування однієї з бригад екстреної медичної допомоги. Це також дасть змогу краще «контролювати» нашу ділянку траси Київ–Харків: хоч вздовж неї і знаходяться наші підрозділи в Березані, Баришівці та Яготині, але додаткова машина ніколи не буде зайвою на такій пожвавленій трасі.

Щоб викликати бригаду екстреної допомоги, потрібно зателефонувати із стаціонарного телефону на номер 103 або ж 5-25-74. Аби викликати невідкладну допомогу, телефонуйте 5-25-27.
Записав Володимир Набок

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar