Через великий сніг у лісі тяжко звірям жити, а людям працювати

Ці дрова їдуть до школи в селі Капустинці

Зима – холодна і голодна пора для тварин. Аби прогодувати себе та своє потомство, їм доводиться невтомно шукати хоч якийсь харч. А після великих снігопадів, які пройшли нещодавно, зокрема й на Переяславщині, їм стало іще важче. Юрій Гич (45 років), державний міжрайонний мисливствознавець, розповів:
– Поки не було великого снігу, звір в лісі почував себе чудово. Після снігопадів ситуація різко змінилась. Передусім великі сніги – це дуже погано для косуль. Ці тварини, готуючи собі на ніч місце для лежки, мають розрити сніг аж до землі. В іншому випадку, лежачи на снігу, косулі хворіють на запалення легенів. Єгері мають допомагати цим тваринам, розчищаючи місця для їх ночівлі. Дикий кабан – такий собі «бульдозер», для якого такий сніг не стає на заваді. Від великого сніжного покриву потерпають і птахи. Саме тому вони такої пори перебираються поближче до людських осель. Кілька років тому мисливські господарства, які знаходяться в Яготинському та Згурівському районах, випустили в ліс фазанів та куріпок. Ці птахи, як і звірі, потребують підгодівлі. За моїми даними, всі мисливські господарства організували спеціальні годівниці і тричі на тиждень наповнюють їх сіном, качанами кукурудзи, для птахів вивішують віники з проса. До речі, годівниці для куріпок і фазанів не підвішують на деревах, а роблять на землі,

Бригада лісорубів готує штабель для лікарні

цим користуються і зайці, приходячи сюди втамувати голод. Якщо ви біля будинків організуєте годівниці для птахів, то матимете шанс побачити не лише звичних горобців чи синичок, а і лісових «гостей» – сорок, сойок.
Проте після великих снігопадів, в лісі погано не лише звірям. Важко там працюється людям, працівникам лісового господарства. Головний інженер ДП «Переяслав-Хмельницький лісгосп» Григорій Сич (53 роки) повідомив, що протягом останніх років з метою економії коштів жителі Переяславщини та ціла низка підприємств і організацій перейшли на опалення своїх будинків та офісів дровами:
– Минулого року нашим підприємством було реалізовано близько 30 тисяч кубометрів дров на паливо. 90 відсотків доставки цієї деревини для населення виконані нашим транспортом. Багато дров у нас закуповує баришівська та березанська тепломережі. Минулого року ми їм завезли близько 6 тисяч «кубів», у той же час переяславська взяла лише 268 кубічних метрів. Очевидно, незважаючи на подорожчання газу, Переяслав переважно опалюється ним. Близько 6 тисяч кубометрів дров купують для своїх сушарок агрофірми. Наше підприємство також тісно співпрацює із такими фірмами, як «Укрспецтепло», «Українська молочна компанія», «Укргазтовари» та Смілянська ТЕЦ. Також поставляємо дрова до шкіл та лікарень як нашого, так і сусідніх районів. До переяславської лікарні завозимо щодня по 30-40 «кубів». Але щоб була нормальна тепловіддача, дрова для потреб опалення потрібно завозити навесні чи влітку. Проте майданчиків для їх складування на більшості підприємств бракує, то опалення проводиться практично з коліс, а це дещо зменшує ефективність теплоотримання.
Вартість соснових дров для населення становить 396 гривень за 1 куб. м без доставки, для підприємств і організацій – 450 гривень. Доставка з нового року через подорожчання пального дещо збільшилась і буде коштували близько 110 гривень.
Григорій Іванович розповів, що станом на 25 січня у лісі працює 20 найманих бригад із заготівлі дров. Великий снігопад та морози значно ускладнили роботу. Задля того, аби техніка могла доїхати до ділянок, додатково розчищаються і дороги, і самі ділянки, а це зайві витрати на пальне. Оскільки бригади наймані, то лісники контролюють як вирубку, так і вивезення дров. Головний інженер також запевнив, що весною на всіх цих ділянках буде висаджено нові дерева:
– Кожного року ми намагаємось на 10-15 відсотків посадити лісу більше ніж вирубуємо. Для цього заліснюємо галявини, поляни, неугіддя.
Минулого року в наші ліси прийшла справжня біда – масове всихання дерев. Воно викликане не лише пониженням ґрунтових вод, а й поширенням шкідника, який називається верхівковим короїдом. Від нього вражаються соснові дерева, спочатку з верхівки, і ніяких засобів захисту проти цього шкідника, окрім вирубки, іще не знайшли. До нас він потрапив із лісів Польщі та Білорусі. В Україні вже ним вражені великі ділянки лісів в Іванківському, Тетерівському та Поліському лісництвах. Вражені дерева потрібно відразу вирубувати, бо через рік вони не будуть придатні навіть на дрова.
Володимир Набок

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: Lifestar