Переяслав: дати і події. Рік 1950-й

Вулиця Щорса (нині вул. Небесної Сотні) на початку 1950-х років. На задньому плані ліворуч – будівля колишньої тюрми

Продовжуємо розповідь про події, що відбувалися у нашому місті у післявоєнний час, на основі даних архівних документів виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради (з попередньою публікацією рубрики можна ознайомитись у №86 «Вісника» за минулий рік).

7 січня – на засіданні сесії Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було ухвалено рішення у зв’язку з хворобою звільнити голову виконкому міської Ради Підгайного Михайла Сидоровича. Затвердити на цій посаді з 10 січня 1950 року депутата Районної Ради депутатів трудящих Колесник Марію Прохорівну.

14 лютого – на засіданні виконкому міської Ради депутатів трудящих розглянуте питання «Про охорону та розбирання коробок зруйнованих будинків». На підставі рішення Райвиконкому від 8 лютого 1950 року покласти охорону коробок зруйнованих будинків: бувший будинок Райвиконкому, бувший будинок піонерів, бувший будинок бурси, недобудована електростанція фабрики – на міськкомунгосп; бувший будинок дитячого садку – на Рай ВНО; бувший будинок педучилища – на педучилище. Прийняти до відома, що ці коробки будинків згідно акту обстеження цілком придатні для відбудування. В зв’язку з тим, що зруйновані коробки будинків: бувша пошта, поліклініка, контора ткацької фабрики розміщені в центрі міста сильно зруйновані і для перебудови непридатні, необхідно провести розбірку стін. Підвальні приміщення з перекриттями та фундаменти будівель зберегти повністю. Одноповерхову частину коробки бувшої фабрики не розбирати, а прийняти всі заходи для її збереження. На прибирання залишків зруйнованих коробок залучити громадськість міста.

21 березня – на засіданні виконкому міської Ради було заслухано доповідь голови правління міськспоживспілки про стан торгівлі в місті. В місті функціонує 23 торгові точки, з них 2 громадського харчування, 2 шкільних буфети, ларьок на околиці по обслуговуванню радгоспу, а також магазин по обслуговуванню колгоспу ім. Шевченка та Переяслав-Хмельницької МТС. Відкрито та переобладнано 5 нових торгових точок. Виконком постановив: покращити роботу по зниженні цін на товари; звернути увагу на санітарний та культурний стан магазинів та вести боротьбу з гризунами; встановити в центральних магазинах грошові каси.

31 березня – на засіданні сесії міської Ради депутатів трудящих розглянуте питання «Про хід робіт по озелененню і санітарному очищенню міста». Відмічено, що в цілому план по озелененню міста виконується добре: заготовлено 1700 шт. посадкового матеріалу; за планом насадження дерев школами 4500 шт. висаджено 3075 шт.; в парках за планом 100 штук посаджено дерев 53 шт.; по кладовищах план 100 шт. – посаджено 128 шт; на братських могилах план 50 штук – посаджено 50 шт. дерев.

21 квітня – на засіданні виконкому вирішено виділити додатково для будівництва Переяслав-Хмельницького Державного племінного розплідника мисливських промислових собак «Заготживсировина» ділянку землі площею 6684,71 кв. м і затвердити загальну площу ділянки – 26684,71 кв. м згідно генерального плану садиби розплідника.

10 травня – у зв’язку з тим, що правління райспоживспілки має кошти для будівництва нової чайної, виконком міської Ради ухвалив: виділити для Райспоживспілки земельну ділянку під її будівництво площею 0,20 га біля раймагу по вул. Шевченка.

5 червня – у зв’язку з тим, що домоволодіння, які знаходяться в межах міста не мають порядкової нумерації, а якщо і мають, то вкрай заплутано, що ускладнює ведення обліку домоволодінь та недобудованих садиб, виконком постановив: зобов’язати міськкомунгосп виготовити стандартні номери на кожне домоволодіння; для вказівників назв вулиць виготовити таблички з наступним встановленням їх на кожному розі вулиць та провулків; номерні знаки і вказівники вулиць виготовити із заліза масляними фарбами: літери і цифри білі на темно-синьому фоні; відповідно до калькуляції вартість одного знака 5 крб.; за непридбання будинкових номерів накладається штраф 50 крб.

27 червня – на засіданні виконком постановив: заборонити всім громадянам та організаціям міста брати глину в кар’єрі по вул. Дніпровська; відвести ділянку землі площею 0,5 га під кар’єр для глини в урочищі «Вітряна гора» по вул. Каранській.

1 липня – виконкомом міської Ради депутатів трудящих прийнято обов’язкову постанову «Про заборону в місцях загального користування – садах, скверах, тротуарах їзди на веломашинах, мотоциклах та других видів транспорту, знищення насадження квітів, дерев та обладнання». Зобов’язати комунальне господарство провести на клумбах висадку розсади квітів та утримувати парк у належній чистоті, виготовити таблички з написами про заборону. За порушення даної обов’язкової постанови – штраф 25 крб.

24 липня – на засіданні виконкому розглянуте питання «Про хід індивідуального житлового будівництва у м. Переяслав-Хмельницький». Із відведених у 1950 році під забудову 44-х ділянок почали будівництво 28 чоловік; закінчили будівництво за 1949 рік 12 забудовників. Разом з тим є недоліки: із відведених у 1950 році 44-х ділянок повністю оформили документацію на забудову лише 18 забудовників. Виконком вирішив: якщо забудовники до 1 жовтня 1950 року не оформлять документи, ділянки, виділені під забудову, будуть відібрані та передані іншим громадянам.

21 вересня – у зв’язку з тим, що в базарні дні по вулицях міста проводиться торгівля і це приводить до антисанітарного стану та скупчення підвід і людей, порушення вуличного руху, виконком міської Ради ухвалив: заборонити торгівлю на вулицях міста з рук різних сільськогосподарських продуктів, продаж з возів дрів, сіна, соломи; директору ринка забезпечити виготовлення відповідних табличок про заборону; зав. санстанції посилити контроль за санітарним станом ринка та прилеглих вулиць, не допускати торгівлю продуктами харчування не у відведених для цього місцях. За порушення цієї обов’язкової постанови – штраф 25 крб.

Прийнято обов’язкову постанову виконкому міської Ради «Про регістрацію власних транспортних засобів». Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.04.1942 року виконком міської ради постановив: всім громадянам міста, що мають особисті транспортні засоби, зареєструвати їх у міськкомунгоспі до 10 жовтня 1950 року; реєстрації підлягають коні, автомобілі, велосипеди, яхти, човни, ялики і пароми, що використовуються у перевозках; проїзд по місту на транспорті незареєстрованому і не маючому номера заборонити; особам за ухилення від реєстрації штраф 50 крб.

Також на засіданні виконкомом прийняв рішення провести по місту Переяслав-Хмельницький з 25 вересня по 20 жовтня 1950 року перепис насаджень шовковиці. Винних у несвоєчасному наданні або неправильних відомостей – притягувати до відповідальності.

16 листопада – розглянувши відношення в/ч 44040 про забезпечення військової частини водою, виконком постановив: відвести для буріння скважини земельну ділянку розміром 1600 кв. м прилеглу до території частини та обмежену вул. Дніпровською, вулицею ім. Шевченка та огорожею в/частини.

25 грудня – на засіданні 1-ї сесії IIІ скликання Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було оголошено результати виборів до міської Ради. Обрано 35 депутатів, з них чоловіків – 19; жінок– 16; членів та кандидатів в члени ВКП(б) – 23; безпартійних –12, робітників – 2 , службовців – 33; з вищою освітою – 7, з середньою – 17, з початковою – 11. Головою виконкому міської Ради одноголосно обрано депутата Сябрюка Прокофія Федосійовича.

У тексті частково збережено стилістику написання документів.

Підготувала Анжеліка Андрієнко, начальник архівного відділу виконкому міської ради

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.