В ряді сіл до 70 відсотків оплати за паї люди отримують грошима

Олександр Ярема розповів про розрахунки з пайовиками

Олександр Ярема розповів про розрахунки з пайовиками

Цього року в сільських господарствах Переяслав-Хмельницького району (Київська область) збільшено видачу орендної плати за земельні паї. В ПП “Земля Переяславщини” (с. Виповзки) та “Євро-Нива” (с. Лецьки), якими керує Олександр Ярема (55 років) – до 9 %.

– Особливо хочу наголосити, – сказав він, – що, хоч орендну плату ми повсюди збільшили до 9 %., її реальний обсяг в різних селах залежить від нормативно-грошової оцінки землі. Найвища її вартість у с. Вінинці. Тому тут на пай люди отримуватимуть 800 кг пшениці і 1400 кг кукурудзи, або ж грошима – 10494 грн. 17 коп., і це вже без військового збору та ПДФО, тобто чистими грошима на руки. У с. Чобітьки грошова оцінка землі вже інша, тому тут на пай отримуватимуть пшениці – 800 кг, кукурудзи – 900 кг, у грошовому виразі – 8216 грн. 34 коп.; у Лецьках – 800 кг пшениці і 850 кг кукурудзи, або ж грошима 7956 грн. 89 коп. У  Виповзках основні пайовики отримають 800 кг пшениці, 1300 кг кукурудзи, або ж 10031 грн. грошима, а от ті пайовики, що відносяться до так званої соціальної сфери – 600 кг пшениці та 800 кг кукурудзи.

– Свою орендну плату ваші пайовики отримують поетапно?

– Так. Люди завчасно записуються, як хто бажає її отримувати. Загалом виходить, що 70 % вони

Механізатори Микола Дем’яненко та Сергій Кочубей готують потужну техніку до продовження жнив.

Механізатори Микола Дем’яненко та Сергій Кочубей готують потужну техніку до продовження жнив.

беруть грошима, 30 % – зерном. Минулого року грошима брали 60 % оплати. Причому буває так, що дехто бере лише пшеницю, а за кукурудзу бере грошима. Це вже залежно від уподобань наших пайовиків. Оскільки збір пшениці ми завершили ще десь тижнів три тому, то пайовикам всю її вже роздали хто скільки замовляв. Ми її самі їм і розвозимо, навіть тим, хто живе у місті. Так що на току у нас з мішками нікого не буває.

Як відомо, кукурудзу збирають значно пізніше, тож її видаватимемо свого часу, після збору урожаю. Що ж до грошової оплати, то зараз із загального обсягу видали її десь лише відсотків п’ять. Та от з 10 вересня плануємо розпочати збір соняшника. Після його завершення, проведемо повний грошовий розрахунок з пайовиками.

– Скільки у вас всього пайовиків?

На подвір’ї тракторної бригади господарства

На подвір’ї тракторної бригади господарства

– Кожне з двох підприємств обробляє приблизно по 2 тис. гектарів орендованої землі. А загальне число пайовиків – 960. Можу сказати, що немало людей, які мають земельні паї, звертаються з пропозицією їх продажу. Але ж сьогодні їх не можна купувати, земля не продається. Тому деякі укладають зі мною угоду оренди на 49 років.

Крім натуральної чи грошової оплати за паї, надаємо нашим пайовикам ще й різноманітні послуги. Так щороку кожен наш пайовик має право на безкоштовну оранку нашим господарством 15 соток його землі, зазвичай це городи, а також на обмолот зерна на такій же площі. До речі, у нас техніка сучасна, габаритна, то де не могли заїхати на людські городи, замовляли приватників, які мають невеликі старенькі комбайни “Ниви”. І загалом лише цього літа на людських городах обмолотили різноманітного збіжжя безкоштовно на 78 гектарах. А за пільговими цинами також допомагаємо людям і сіяти, і дискувати і таке інше.

– Маєте потужний парк техніки, то, можливо, допомагаєте й іншим господарствам?

– Так, парк у нас потужний, зокрема, маємо шість повністю укомплектованих комбайнів. Ось буквально нинішнього літа особисто їздив до Німеччини. Придбав комбайн “Клаас”. Якби купував тут у наших дилерів, обійшовся б значно дорожче. Вже пробували його на жнивах, показав себе якнайкраще. На жнивах своєю технікою цього літа допомагали сільгоспвиробникам у Світанку та Строковій.

Зараз, після збору ранніх зернових, наші механізатори готують техніку до продовження жнивної кампанії (ще потрібно зібрати 1 тис. га соняшнику, 1,5 тис. га кукурудзи, посіви сої) та інших сільгоспробіт. А поки що ми посіяли на зиму 200 гектарів ріпаку. І з великою надією очікуємо дощу. Минулого року ми сіяли 300 гектарів ріпаку. Та, на жаль, так сталося, що він увесь вимерз і пропав.

– Що ще турбує сьогодні наших сільгоспвиробинків?

– Крім того, що ми дуже залежні від погодних умов, як це було і завжди, дуже важливим для нас є ціноутворення на нашу продукцію. Скажемо, десь за останні два місяці ціни на зерно знизилися приблизно гривень на 500. Підприємства, які його закуповують, в очікуванні високих врожаїв знижують закупівельні ціни. Якщо за тону пшениці другого класу платили 4,4 тис. грн., то зараз – 3,9 тис. грн. Багатьом виробникам доводиться шукати такі можливості для реалізації свого зерна, щоб отримати гідну плату.

Взагалі і Верховна Рада приймає такі закони, що все скидається на нас. Так що проблем вистачає.

Записав Леонід МІЛЮТІН

648 total views, 2 views today

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 коментар до “В ряді сіл до 70 відсотків оплати за паї люди отримують грошима”

  1. [email protected] коментує:

    Диафильм «Як дядько чорта дурив».

Залишити відповідь

Ви повинні увійти для комментування.


Дизайн: